Böckerna
i denna katalog är nya respektive antikvariska böcker, de antikvariska böckerna är om inte annat anges, häftade och i gott antikvariskt, skick. Alla priser är inklusive moms. Porto och i förekommande fall emballagekostnader tillkommer, Order expedieras mot postförskott om ej annat har överenskommits. Om en beställd bok har sålts lämnas inget särskilt meddelande om detta.
OBS! Beställ böcker från
denna katalog genom att klicka här!
143 böcker om Cocktails och sprit
54001. A life time collection of 688 recipes for drinks. Herbert Jenkins Ltd. London 1934. 124 s. Något nött originalklotband. Första upplagan. NR20....SEK..... 375
54002. Akademiska Föreningens Restaurant. Lund. Viner. 1933. 24 s. Prislista på viner. Klammerhäftad. NR95....SEK..... 200
54003. Ambrose, H: Good Drinks. 239 s. Pappersband. NR58....SEK..... 125
54004. Andersson, L: Hirkum pirkum och andra brännvinskryddningar. 1996. 127 s. NR45....SEK..... 125
54005. Andrews, Allen. The Whisky Barons. 1977. 147, (2) s. Originalband. NR130....SEK..... 250
54006. anon: illustrated by McCrea, Ruth The ABC of Cocktails. Peter Pauper Press. 1953. 60, (1) s. Pappersband med skyddsomslag. NR79....SEK..... 100
54007. Armagnac, feu de vie. 1995. 87, (1) s. originalband. NR127....SEK..... 200
54008. Aroma-Drinks. Köstliche aromatisierte Mix-Getränke mit ätherischen Ölen. 77, (2) s. 1994. ohft. NR 143. ....SEK..... 125
54009. Bar. 1953-55. komplett I lösa höften 10st. Lösa häften. Nr 1- 3 1953 + 1-4 1954 + 1-3 1955. Klammerhäftade med styvt tryckt pappersomslag allt som utkom. NR10....SEK..... 750
54010. Bar. 1953-55. komplett I lösa höften 10st. Lösa häften. Nr 1, 3 1953 + 1-4 1954 + 1-3 1955. Klammerhäftade med styvt tryckt pappersomslag. per styck NR10....SEK..... 50
54011. Bar. nr 1. 1953 - nr 3. 1955. Bundna i ett röd klotband med svart titeletikett. Omslag medbundna. allt som utkom. NR54....SEK..... 1000
54012. Beebe, L: The stork club bar book. Rinehart & Company,, New York., 1946. 136 s. Något nött och solkigt rött klotband med något nött och fransigt skyddsomslag. The typography, binding and the dust jacket are designed by Paul RandNR73....SEK..... 3500
54013. Beilenson Peter The holiday drink book. Peter pauper press. 1951. Guthrie, Vee, Illustrator 61 s. ngt nött pappersband. NR19....SEK..... 100
54014. Bergengren,E: Benjamins cocktailsbok. Nya recept på 222 cocktails och 77 bålar. 1931. 150 s. Trolleriband. Förfdedikation till John Eriksson. NR49....SEK..... 1000
54015. Bergman, Annie, (1889-1987) Skål spirituöst alfabet. Stockholm : Bonnier, 1932. ca 30s. Illsutrerad. Trådhäftad med styvt tryckt pappersomslag. NR42....SEK..... 450
54016. Berk,S.A: More than a 1000 cocktails. 1994. 251 s. Förlagets illustrerade laminatband med illustrerat skyddsomslag. NR33....SEK..... 225
54017. Bernard: 100 cocktails how to mix them. London : W . Foulsham & Co Ltd :, 1958 96 s. Trådhäftad. NR115....SEK..... 100
54018. Blandaren: fantasidrycker och oskyldiga cocktails. 1931. 95 s. Trådhäftad med styvt tryckt illustrerat något nött pappersomslag. NR37....SEK..... 200
54019. Blomqvist, M: drinkar shots och öl. 1996. 127 s. Förlagets laminatband. NR38....SEK..... 125
54020. Bolsmann, Eric, H: Lexikon der bar. Stuttgart Matthaes 1992. 520 s. Förlagets laminatband. NR60....SEK..... 250
54021. Brehmer,A: Das Mixerbuch. Bereitungsvorschriften für alle punsche, bowlen, misch- und andere getränke. 1640 rezepte. Rostock u.å. C:a 1930-tal. 260s. Trådhäftad med styvt tryckt något nött pappersomslag. Häftningen trasig. NR88....SEK..... 225
54022. Briand,D: Le livre de l'amateur de Rhum. Paris 1987. 192 s. Förlagets illustrerade laminatband. NR12....SEK..... 275
54023. Broman, Arne. Fiskesup och jägarkrydda. 1994. 106 s. Originalband. NR131....SEK..... 125
54024. Broom, D. Spirits & Cocktails. Carlton Books, Limited, London. 1998. 224 s. Photographs (illustrator) Originalband NR126. ....SEK..... 225
54025. Burnett, J: Liquid Pleasures. A social History of Drinks in Modern Britain. 1999. 254 s. 36 tabeller. Limhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. NR62....SEK..... 350
54026. Carlshamns Punsch. En krönika om punschtillverkning i Karlshamn. 1984. 51 s. Klammerhäftad med styvt tryckt pappersomslag. NR118....SEK..... 60
54027. Charles: The Cocktail Bar. Cocktails and how to make them... over 400 recipes. W. Foulsham & Co. Ltd., London (1950s) 159, (1) s. Något nött klotband med ett delvis trasigt skyddsomslag. Cocktail mixing is an art and by following the directions given with each recipe in this book, most can soon acquire this art. There are over 400 recipes here, some of them well known and others less famous but equally enjoyable. Also ncludes an entire chapter of Non-Alcoholic Summer Beverages NR59....SEK..... 500
54028. Charles' book of punches and cocktails. How to mix them. NY: Arden Book Co, 1934. New ed, revised & enlarged53 s. svart klotband med nött skyddsomslag. NR100....SEK..... 500
54029. Cipriani, Arrigo. Harry's Bar. The life and times of the legendary venice landmark. 1996. 188 s. obd m sk. NR 145. ....SEK..... 375
54030. Clarke, E: Practical bar management. London: Practical Press, 1954. 161 s. Rött klotband. NR104....SEK..... 200
54031. Cocktail guide, Australian women's weekly. 1993. 128 s. Klammerhäftad. NR51....SEK..... 100
54032. Cocktails. (16) s. Klammerhäftad med tryckt styvt pappersomslag. NR114....SEK..... 100
54033. Collins, P. Classic Cocktails of the prohibition Era. 1997. 120 s. ohft. NR 142. ....SEK..... 125
54034. Conrad, B: absinthe : History in a Bottle. Chronicle Books San Francisco 1997. 160 s. Limhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. From its medicinal origins in ancient times to it's worldwide ban in 1913, the alluring history of Absinthe is thoroughly covered in this beautifully illustrated book. Illustrated, color and b&w photographs. NR50....SEK..... 250
54035. Corpening Barber, Mary & Corpening, Sara & Narlock, Lori Lyn: Smoothies. 50 Recipes for high-energy refreshment. Chronicle Books Llc, San francisco1997. 108 s. Trådhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. Expand your kitchen repertoire by applying the new skills to a wide variety of dishes; chose from lots of classic recipes. Stream line meal preparation with profesional short cuts and tricks of the trade. With full directions and photos/illustrations NR64....SEK..... 200
54036. Craddock, Harry. The Savoy Cocktail Book. Facsimiletryck. obd. NR 136. ....SEK..... 350
54037. Craddock, Harry. The Savoy Cocktail Book. Illustrated by: Gilbert Rumbold London, Constable 1930. 287, (1)s. The binding has a futuristic design in green, gold, grey and black, with a black spine with gold-stamped title Being in the main a complete compendium of the cocktails, rickeys, daisies, slings, shrubs, smashes, fizzes, juleps, cobblers, fixes and other drinks, known and vastly appreciated in this year of grace 1930, with sundry notes of amusement and interest concerning them, together with subtle observations upon wines and their special occasions. Being in particular an elucidation of the manners and customs of people of quality in a period of some equality NR135....SEK..... 5500
54038. Crocket, A. S: The old waldorf-Astoria Bar Book. The Old Waldorf-Astoria Bar Book with Amendments Due to Repeal of the XVIII th, Giving the correct repices for five hundred cocktails and mixed drinks known and served at the World's Most famous brass rail before prohibition, together with more than one hundred established formulas for cocktails and other beverages, originated while prohibition was in effect, the whole flavored with dashes of history mixed in a shaker of anecdote and served with a chaser of illuminative information by Albert Stevens Crockett Historian of the Old Waldorf-Astoria . Dodd, Mead and Company, New York 1935. 177, (1) s. Grönt klotband med nött och solkigt skyddsomslag. NR101....SEK..... 2250
54039. Dagouret,P: Petite Encyclopedie du restaurateur. Tome II. Le barman universel. 600 recettes de boissons de Bar. Paris 1920-tal. 192 s. obd. NR87....SEK..... 600
54040. Den konsterfarne likör=Fabrikanten, eller anwisning att distillera och bereda Brännwiner, Likörer, spriter, m. m. Öfwersättning från engelskan. Stockholm, Wennlundska boktryckeriet. 1827 1827. 46, (2) s. Nött och solkigt pappersband. NR120....SEK..... 6500
54041. Ditlevsen, J: Baren. 2004. 176 s. Förlagets laminatband. NR40....SEK..... 225
54042. DRACHMANN, POVL Peter F Heering,. 1818 - 1 Dec. - 1918. København 1918. 28, (2) s. Omslag og illustrationer af Kr. Kongsstad. ngt solbränt ohft. NR 150. ....SEK..... 225
54043. Drinkar Från förr och nu. Utg av systembolaget. Stockholm 1987. 82 s. Förlagets laminatband. NR86....SEK..... 80
54044. Duffy, P. G: Official Mixer's Manual. The standard Guide for Professional and Amateur Bartenders Troughout the World. Garden City, New York: Doubleday & Company, Inc 1948. 326 s. Något nött klotband. NR65....SEK..... 300
54045. Duffy, P. G: Official Mixer's Manual. The standard Guide for Professional and Amateur Bartenders Troughout the World. Garden City, New York: Doubleday & Company, Inc 1956. 203 s. Något nött klotband med ett något nött och solkigt skyddsomslag. NR76....SEK..... 250
54046. Eldh, Robert: Punsch. 1973. 118, (1) s. förlagets gula klotband. NR61....SEK..... 125
54047. Elgklou, L: Helan och halvan, en bok om nordiskt brännvin. 1995. 150, (1) s. Förlagets laminatband. NR46....SEK..... 125
54048. Elichagaray & Barnette: Cognac Album. 23 s. bilder från cognac. Cognac, c:a 1890-1900. NR102....SEK..... 2500
54049. Elliott, V: Quiet Drinking. A book of Beer, Wines & Cocktails and what to serve with them. Harcourt, Brace & World, Inc., New York 1933. 112 s. Klotband. From beer and what to serve with beer, to cocktails, canapes and sandwiches, to wine, how to store, serve, and open NR93....SEK..... 250
54050. Embury,D.A: The fine art of mixings drinks. Ldn 1953. 1st english ed. 326s. Gult Klotband. NR80....SEK..... 1650
54051. Engström, Eva & Holm, Thora. Drycken för vardag och fest. 1945. 151 s. Trådhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. NR117....SEK..... 150
54052. Fehr,J.H: Likörfabrikation auf kaltem wege. Lehr und rezeptbuch der Likörfabrikation. 3:e aufl. Berlin 1922. 80 s. Trådhäftad med styvt tryckt något nött och solblekt pappersomslag. NR22....SEK..... 250
54053. Fewer, Edward P. Magic Recipes for the liqua-dizer consisting entirely of original recipes created by the author. 4th edition revised, 1960. XI, 107, (1) s. Förlagets röda klotband. NR116....SEK..... 125
54054. Fischer, Anton. Handbok i Likörfabrikation innehållande 850 recept. recept för beredning af enkla och dubbla bränviner, usquebaugh, magdroppar, essenser, tinkturer, extrakt, ro, punsch, arrak, konjak, franskt bränvin, oljor m.m., jemte anvisning att tillverka likörer på varm och kall väg / af Anton Fischer ; efter tredje af D:r F. Elsner bearbetade upplagan ; med träsnitt S.Flodin 1883. 144, (8) s. Trådhäftad med tryckt nött och delvis trasigt pappersomslag. NR119....SEK..... 1600
54055. Fischer, Anton. Handbok i Likörfabrikation innehållande 850 recept. recept för beredning af enkla och dubbla bränviner, usquebaugh, magdroppar, essenser, tinkturer, extrakt, ro, punsch, arrak, konjak, franskt bränvin, oljor m.m., jemte anvisning att tillverka likörer på varm och kall väg / af Anton Fischer ; efter tredje af D:r F. Elsner bearbetade upplagan ; med träsnitt S. Flodin 1883. 144, (8) s. Tagen ur band. NR122....SEK..... 1200
54056. Fleury, R: 1800-And all that drinks ancient and modern. 333, (3) s. Något nött klotband. NR81....SEK..... 125
54057. Flexner, Marion W: Cocktail-Supper. Cookbook. New York, M. Barrows and Company Inc 1956. Second printing. 255 s. Halvklotband med nött och delvis trasigt skyddsomslag. Det fria försättsbladet bortklippt. Among the unusual recipes are Caviar-frosted Cheese Mold, Sweetbread Vichyssoise, Spanish Orange Sole, Stuffed Tufoli, Chick and Chestnuts, Snow Grapes, Jellied Zabaglione, and French Mocha-Praline Cake; also some drink specialties - Beforehand Mind Juleps, Martinique Punch, and Gaelic Coffee - and for young hostesses a short, practical guide on wines and liquors NR84....SEK..... 125
54058. For Home Use. A book of reference on many subjects relative to the table. Published by the proprietors of Angostura Bitters. 45 s. Originalhäfte. NR133....SEK..... 80
54059. Guldet i Flaskan. Under redaktion av Odelberg. 1967. 297, (1) s. obd m sk. NR134....SEK..... 200
54060. Göök,R: Serveras iskall. 1969. 91s. Lätt nött pappersband. Bok om glassdrinkar. NR14....SEK..... 80
54061. Heath,A: Home-made wines and liquors. Ldn 1953. 96 s. Klotband med illustrerat nött skyddsomslag. NR9....SEK..... 250
54062. Heideken, Gunnar von J. Cederlunds Söner. 1822 - 1922. Några minnesord i anledning av hundraårsjubileet. 60 s. Om punsch. Författarens ex. Halvskinnband med övre guldsnitt. NR97....SEK..... 2500
54063. Heideken, Gunnar von J. Cederlunds Söner. 1822 - 1922. Några minnesord i anledning av hundraårsjubileet. 60 s. Om punsch. blått klotband. NR98....SEK..... 600
54064. Holmes, D.L.J: new orleans drinks and how to mix them. 1973. 96 s. Trådhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. NR36....SEK..... 150
54065. Häggqvist,A: Största cocktailboken. 1982. 604, (1) s. Förlagets illustrerade laminatband. NR30....SEK..... 250
54066. Häggqvist,A: Största cocktailboken. 1989. 604s. Förlagets laminatband. bläckanteckningar på främre omslag.. NR25....SEK..... 150
54067. Iceman,T: 200 cocktailsrecept. Wahlström & Widstrand, Stockholm Stockholm 1931. 94s. Trådhäftad med tryckt illustrerat nött pappersomslag.. NR2....SEK..... 125
54068. Jacobsen,E: I sällskap med alkohol. / Illustr. av Gunnar Hansen Stockholm : Världspressens förl., 1945. 123 s. Trådhäftad med styvt tryckt illustrerat något nött pappersomslag. NR21....SEK..... 150
54069. JANSSON, HELMER/MELIN, PATRIK/ SÖDERBERG, STEN. Cocktailboken. Ljus förlag, Sthlm Norstedt 1967. 99 s. obd. NR 144. ....SEK..... 125
54070. JANSSON, HELMER/MELIN, PATRIK/ SÖDERBERG, STEN.: Cocktailboken. Ljus förlag, Sthlm 1949. 82s. Klotband med bägge omslag medbundna. NR24....SEK..... 125
54071. Jones, Bridget. Bar Companion. Mixed drinks. Harlaxton, 1994 obd. NR 140. ....SEK..... 250
54072. Karlholm, Uno Cocktailsrecept. Gbg 1936. 73s. obd. NR4....SEK..... 200
54073. Kerr park, W: El Paso Chile Company Margarita Cookbook. New York: William Morrow, 1999, New York. 112 s. Förlagets halvklotband med illustrerat skyddsomslag. Provides recipes for salsas, marinades, drinks, coolers, and other concoctions flavored with a margarita tang NR34....SEK..... 250
54074. Kjellberg, T, S: Att dricka öl. 1962. 175, (1) s. Klotband med tryckt skyddsomslag. NR43....SEK..... 100
54075. Kondo, Hiroshi. Saké A drinker's Guide. 1984. 128 s. Originalband med skyddsomslag. NR129....SEK..... 250
54076. Krumbholz,I/Heintz,A: Punsch Bowlen Grogs. 250 rezepte. München 1985. 123s. Limhäftad med styvt tryckt illustrerat nött pappersomslag.. NR13....SEK..... 80
54077. Lechthaler, Ernst; Lindenberg, Udo. Mixed doubles : Cocktails und Likörelle. Droemersche Verlagsanstalt München 1997. 156, 4 s. Förlagets laminatband. NR44....SEK..... 150
54078. Lehmann, August: Inga utländska likörer mer! : Anvisning att på kort tid och med ringa kostnad bereda alla sorters likörer, ... Jemte ett bihang innehållande ett nytt sätt att tillaga godt kaffe, samt tillreda bischoff, punch, choklad, glödgadt vin, limonad, m.m. Öfvers. 1845. 46 s. Tagen ur band. NR121....SEK..... 3750
54079. Leufvenmark. Jac. D. Handbok i förädling, förskärning och tillverkning af viner och spirituosa. Senare delen. 2, Tillverkning af punsch, eau de Cologne etc 1870. 172, 10, (6) s. I ett nött skinnband. Inlagan något solkig och med stämplar. NR123....SEK..... 800
54080. Liedberg, Nils. Den svenske Bacchus. En kavalkad. 1960. 180 s. ohft. NR 137. ....SEK..... 70
54081. Ljunggren, J: Recept å Bar=drinkar. Fjärde upplagan. 1927. 86, (8) s. Pappersband. NR55....SEK..... 175
54082. Ljunggren, J: Recept å Bar=drinkar. Tredje upplagan. 1927. 78, (6) s. Klotband. NR56....SEK..... 250
54083. Lockhart, R. B. Scotch. The Whiskey of Scotland in Fact and Story. 1965. 208, (1) s. obd. NR 139.....SEK..... 150
54084. Lockhart,R.B: Scotch. Saga och sanning om Skottlands berömda Whisky. Gebers, Stockholm. 208 s. Originalklotband med något nött skyddsomslag. NR31....SEK..... 150
54085. Lyngby Jepsen, H: brännvin och brännvinskryddning. 1996. 114 s. Förlagets laminatband. NR35....SEK..... 100
54086. Mario,T: Das Heyne cocktailbuch. 800 drinks von a-z. 1986. 350s. Limhäftad med styvt tryckt något nött pappersomslag.. NR17....SEK..... 100
54087. Martell. The story of the brandy with the golden gleam. 1970. 32 s. Trådhäftad med styvt tryckt pappersomslag. pergamynpappersomslag. NR11....SEK..... 100
54088. Martini & Rossi. Bilder från Torino. Trådhäftad. NR103....SEK..... 100
54089. McBride, Tom Moore and Townsend, Jack: The bartenders book. Viking Press, NY 1951. 148 s. originalklotband. Townsend was President of a N.Y. Bartenders' Union. Has some history of alcoholic potations along with charts, recipes and tables to make “everyman a proficient practitioner of the noble art of mixology NR48....SEK..... 750
54090. McNulty,H: Vogue cocktails. Ldn 1982. 96s. Obd. Ill. NR16....SEK..... 60
54091. Modèles des principales formes de bouteilles de la maison Marie Brizard & Roger. Bordeaux. C:a 1880. 12 litografier + 8 etiketter. Rött något nött och solkigt klotband. NR110....SEK..... 6500
54092. Nilson, Siv & Key. Pärlor längs vägen. Goda drinkar och värdshus. 1996. 118 s. originalband. NR125....SEK..... 100
54093. Nordlander, Hilbert: Likörboken. Gör likören själv- men en äkta likör. : moderna, enkla och praktiska metoder för beredning av äkta likörer och magbitter Göteborg 1938. 64 s. Klammerhäftad.. NR72....SEK..... 50
54094. Old Mr. Boston De luxe Official Bartender's Guide. 1953. 10 th printing. 160 s. Något nött klotband. NR63....SEK..... 100
54095. O'leary, H: Cocktail Tilltugg. 1987. 80 s. Förlagets laminatband. NR57....SEK..... 125
54096. O'strit, Henning. Cognac. 1967. 43, (2) s. 705 numrerade ex.. Tegninger af Robert Jacobsen NR 138. ....SEK..... 125
54097. Phillips, V. (ed). Licores segredo e tradicão. 1995. 90 s. originalhäfte. NR124....SEK..... 125
54098. Pontén,J: Historia kring alkoholen. Från syndafloden till dagens Sverige. Natur och Kultur, 1967. 358s. Trådhäftad med styvt tryckt pappersomslag. NR1....SEK..... 250
54099. POTER, H. & G.E. ROBERTS Cups and their Customs. London, John Van Voorst, Second Edition. 1869. 62, (2) s. Något nött klotband. Color frontis: Sprig of Borage in Glass Cup of the 3rd or 4th century. Includes recipes NR90....SEK..... 1250
54100. Professional Mixing Guide. Elmhurst NY: Angostura-Wuppermann Corporation, 1954 96 s. ngt nött ohft. NR 151. ....SEK..... 50
54101. RIP: Cocktails de Paris. DEMANGEL, 1929 Trådhäftad med styvt tryck pappersomslag. NR75....SEK..... 1800
54102. Robb,M.J: Scotch whisky. New York 1951. 126 s. Originalklotband. NR29....SEK..... 150
54103. Robert: Cocktails how to mix them. How to Mix Them. by Robert, Of the AmŽrican Bar, Casino Municipal de Nice and late of the Embassy Club, London. London, Herbert Jenkins. 112+ 16s annonser. Obd. 18 printing. NR8....SEK..... 200
54104. Robert: Cocktails how to mix them. How to Mix Them. by Robert, Of the AmŽrican Bar, Casino Municipal de Nice and late of the Embassy Club, London. London, Herbert Jenkins. 112+ 16s annonser. Obd. 1st ed. NR6....SEK..... 1250
54105. Robert: Cocktails how to mix them. How to Mix Them. by Robert, Of the AmŽrican Bar, Casino Municipal de Nice and late of the Embassy Club, London. London, Herbert Jenkins. 112+ 16s annonser. Obd. 20 printing. NR7....SEK..... 200
54106. Robert: Cocktails how to mix them. How to Mix Them. by Robert, Of the AmŽrican Bar, Casino Municipal de Nice and late of the Embassy Club, London. London, Herbert Jenkins. 112+ 4s annonser. Obd. 4 printing. NR91....SEK..... 650
54107. Robert: Cocktails how to mix them. How to Mix Them. by Robert, Of the AmŽrican Bar, Casino Municipal de Nice and late of the Embassy Club, London. London, Herbert Jenkins. 112+ 4s annonser. Obd. 8 ed. NR5....SEK..... 450
54108. Sandklef, A: 30 sorter kryddat brännvin och tre nya. 1993. 114, (1) s. Förlagets laminatband.. NR113....SEK..... 80
54109. Schraemli, Harry. Das Grosse Lehrbuch der bar. Internationales Getränke- Lexikon. Betriebslehre, Barkontrolle, Waren-, Wein- u. Servierkunde...Offizielles Lehrmittel an der Schweizer. Hotelfachschule Luzern 9 auflage. 762, (1) s. Något nött obd. NR 147. ....SEK..... 550
54110. Schraemli,H: Der meistermixer. 1964. 192s. Originalklotband . NR15....SEK..... 250
54111. Siegel, Simon, Sieglinde Siegel und u.a: Handlexikon der getränke. Alkoholfreie, Getränke, Kaffee Kakao, Tee, Bier. Kempten : Pröpster, 1985 Zahlr. Abb., 947s., Förlagets laminatband NR68....SEK..... 450
54112. Siegel, Simon, Sieglinde Siegel und u.a: Handlexikon der getränke. Bar, Mixgetränke, Spirituosen. Kempten : Pröpster 1996. 1034s. Förlagets laminatband. NR67....SEK..... 450
54113. Siegel, Simon, Sieglinde Siegel und u.a: Handlexikon der Getränke. Wein, Champagne, Sekt, Sherry, Portwein. Kempten : Pröpster 1993. 1095s. Förlagets laminatband. NR66....SEK..... 450
54114. Simon, A. L. Drink. Pleasures of Life Series. London Burke 1948. 272 s. Originalband med skyddsomslag. Ngt nött och fransigt. is an anthology about drink beginning with Noah's wine yayim. An appendice covers the service of wine, suggested menus and recipes for cocktails, and include Hilaire Belloc's “An Heroic Poem in Praise of Wine”NR128....SEK..... 400
54115. Sjölin, W: L.O.Smith brännvinskung och socialreformator. 1948. 218, (1) s. Trådhäftad med styvt tryckt pappersomslag. NR47....SEK..... 150
54116. Spalding,J: Blithe spirits. A toast to the cocktail. New York 1988. 206s. Ill. Obd. 4:o NR52....SEK..... 175
54117. Spencer, E: The flowing Bowl. A Treatise on Drinks of All Kinds and of All Periods, Interspersed with Sundry Anecdotes and Reminiscences 1st. ed. London, Grant Richard 1899. 8vo. XV, 243 s. namnteckning på titelbladet. Originalklotband. NR99....SEK..... 1250
54118. Stenkilsson, Herm.: Utvalda Drinkar och Special=Rätter. 1929. 48 s. Klammerhäftad. NR94....SEK..... 350
54119. Stenkilsson, Herm.: Utvalda Drinks och beskrivning på olika Special-Rätters Ingredienser. Andra Upplagan. 1928. 39 s. Klammerhäftad. NR89....SEK..... 300
54120. Straub, J: Drinks. Hotel Monthly Press, 1948. 96, (18) s. Klotband. NR77....SEK..... 250
54121. Sundin, K: Drinkar för fest och vardag. 1947. 79, (1) s. Trådhäftad med styvt tryckt pappersomslag. NR92....SEK..... 175
54122. Sundin,K: Recept å cocktails mm för amatörer. 1927. 78 s. Klotband. NR78....SEK..... 250
54123. Sundin,K: Recept å cocktails mm för amatörer. 2.a uppl. 1927. 76 s. Originalklotband. NR28....SEK..... 200
54124. Sundin,K: Two hundred selected drinks. 87, (9) s. 1930. Något nött klotband. NR85....SEK..... 250
54125. Sundin,K: Two hundred selected drinks. 89s. 1934. Trådhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag.. NR3....SEK..... 200
54126. Sutton, R: Cocktails without alcohol. 1989. 128 s. Förlagets kltoband med skyddsomslag. NR41....SEK..... 175
54127. Tell,L: Cognac och Konjak. 1968. 73 s. Förlagets pappband. Något nött. NR27....SEK..... 100
54128. The Blender's art or A Brief Guide to fine Scotch Whisky. 20 s. Ohft. NR 141. ....SEK..... 60
54129. The Savoy Cocktail Book. Constable, London, 1952 204 s. Nött och solkigt klotband. Bit av sista sidan bortklippt. Recipes for sours, toddies, flips, egg noggs, tom collins, slings, sangarees, shrubs, highballs, fizzes, coolers and more NR83....SEK..... 200
54130. The Seagram barman's handbook. C:a 60s. Spiralhäftad. NR23....SEK..... 70
54131. Thölen, Lennart: Apéritif och avec. Park Avenue Hotels Skriftserie 7-12 (Cognac, whisky, likörer, cocktails, öl, brännvin). 1963. 11, (1) s. Klammerhäftad med styvt tryckt pappersomslag. 6 häften i en papperskassett. NR109....SEK..... 50
54132. Thölen, Lennart: Cocktails. Park Avenue Hotels Skriftserie 10. 1963. 11, (1) s. Klammerhäftad med styvt tryckt pappersomslag. NR108....SEK..... 50
54133. Thölen, Lennart: Cognac. Park Avenue Hotels Skriftserie 7. 1963. 11, (1) s. Klammerhäftad med styvt tryckt pappersomslag. NR105....SEK..... 50
54134. Thölen, Lennart: Likörer. Park Avenue Hotels Skriftserie 9. 1963. 11, (1) s. Klammerhäftad med styvt tryckt pappersomslag. NR106....SEK..... 50
54135. Thölen, Lennart: Whisky. Park Avenue Hotels Skriftserie 8. 1963. 11, (1) s. Klammerhäftad med styvt tryckt pappersomslag. NR107....SEK..... 50
54136. Tips for mix.82 s. spiralhäftad. NR69....SEK..... 40
54137. Trader Vic: (aka Victor Bergeron); Bartender's Guide... Doubleday 1747. 437 s. illustrations by Helen Ann deWerd; edited by Shirley Sarvis Obd. NR53....SEK..... 300
54138. Trader Vic's book of Food and Drink. New York 1946. 242 s. Illustrated by Helen Ann de Werd. Originalklotband med ngt nött skyddsomslag. NR26....SEK..... 450
54139. Uniqum system. Encyclopedia of Scotch Whisky. Cd-skiva. Göteborg 1995. NR 146. ....SEK..... 200
54140. Utställningskatalog. AB Vin & Spritcentralens museum. 1967. 77 s. Originalhäfte. NR132....SEK..... 80
54141. Valsecchi, Pedro. El moderno destilador-Licorista. Decima Edicion. 1923. 461, (2) s. Rött klotband. NR111....SEK..... 3500
54142. Wesendonk,A.v: 888 cocktails. 1986. 192s. Limhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. NR18....SEK..... 80
54143. Westerlund, Ö: En bok om whiskey. 2002. 151 s. Förlagets laminatband med skyddsomslag. NR39....SEK..... 275
54144. Wezäta Receptkort. Långa drinkar. Specialiteter från när och fjärran. 16 kort. NR71....SEK..... 100
54145. Wikland, Sten. På butelj och fat. 1967. 169, (1) s. + 8 kartor. obd m sk. NR 148. ....SEK..... 100
54146. Wikland, Sten. Vad är vad på butelj och fat. Andra upplagan. Förfdedikation. 1949. 268 s. + 12 planscher. NR 149. ....SEK..... 350
54147. Wilson, John: Scotland's Malt Whiskies. 1978. ca 100 s. Limhäftad med styvt tryckt pappersomslag. NR70....SEK..... 100
54148. Wilson, N: Scotch and Water. Islay - Jura - Mull - Skye. An illustrated guide to the Hebridean malt whisky distilleries. 1958. 128 s. Förlagets blå klotband med illustrerat skyddsomslag. NR96....SEK..... 350
OBS! Beställ böcker från denna katalog genom att klicka här!