Kokbokhandeln Connoisseur Katalog 53
146 böcker om öl

Böckerna

i denna katalog är nya respektive antikvariska böcker, de antikvariska böckerna är om inte annat anges, häftade och i gott antikvariskt, skick. Alla priser är inklusive moms. Porto och i förekommande fall emballagekostnader tillkommer, Order expedieras mot postförskott om ej annat har överenskommits. Om en beställd bok har sålts lämnas inget särskilt meddelande om detta.

OBS! Beställ böcker från denna katalog genom att klicka här!


Böcker om öl

53001. Pripps: “Kom in på en öl och en smörgås”130 s. + grammofonskiva, Beppes plojar. obd. 82. .....SEK.....100

53002. A.-B. Smålands Bryggerier 1929 - 1939. Krönleins Bryggeri 1864 - 1939. Egnells Bryggeri 1864-1914-1939. 73, (7) s. Originalhäfte. 14. .....SEK.....200

53003. AB Stockholms bryggerier. Museet vid hornsberg. 1939. 24 s. ohft. 114. .....SEK.....100

53004. Af Komiten infordrade utlåtanden och uppgifter från öfverståthållareembetet och konungens befallningshafvande m. fl. angående handeln med maltdrycker. 1899. 140 s. tagen ur band. 91. .....SEK.....300

5305. Ahlbom, N. Hurra för humle, hurra för malt. 1959. 175, (1) s. Exlibris 'Birger Ygge'. ohft. 69. .....SEK.....100

5306. Anmärkningar wid Ängelsmännernas bryggningssätt, uti någre bref til dublinske wetenskaps societeten ingifne. ; och nu til wåra idoge hushållares efterrättelse och widare undersökning på swenska öfwersatte. Stockholm, tryckt på Lars Salvii : kostnad. 1748. 46 s. tagen ur band. 140. .....SEK.....4850

5307. Beer Can Collectors News report. Vol. 10 No. 1. Jan - Feb, 1979. 31 s. Originalhäfte. 19. .....SEK.....100

5308. Beer Can Collectors News report. Vol. IX No. 1 Jan. -Feb. 1979. 37, (2) s. Originalhäfte. 17. .....SEK.....100

5309. Beer Can Collectors News report. Vol. IX No. 3 May-June, 1979. 28, (2) s. Originalhäfte. 18. .....SEK.....100

53010. Beer Can Collectors News report. Vol. IX No. 4 july - aug, 1979. 21, (1) s. Originalhäfte. 21. .....SEK.....100

53011. Beer Can Collectors News report. Vol. IX No. 5 sept.-oct., 1979. 29, (1) s. Originalhäfte. 28. .....SEK.....100

53012. Beer Can Collectors News report. Vol. VII No. 5 sept.-october, 1977. 29, (2) s. originalhäfte. 16. .....SEK.....100

53013. Beer Can Collectors News report. Vol. VII No. 6. Nov - Dec, 1977. 47 s. Originalhäfte. 20. .....SEK.....100

53014. Beer Can Collectors of america. Guide to united states beer cans. 1976. 152 s. Originalhäfte. 29. .....SEK.....100

53015. Beskrifning. Patent på Sätt att framställa ölvört. A. Hellwig. (2) s. + en plansch. tagen ur band. 145. .....SEK.....100

53016. Betänkande och förslag angående beskattning af maltdrycker afgifvet den 11 dec. 1891 af dertill i nåder förordnade komiterade. 1891. 94, (1) s. tagen ur band. 90. .....SEK.....300

53017. Betänkande och förslag angående beskattning af maltdrycker med iakttagande att svagdricka fritages från beskattningen. 1892. 55 s. tagen ur band. 93. .....SEK.....300

53018. Deutscher Brauerbund (Hrsg.): Bier unser volksgetränk. Ein dokumentarisches Bildwerk über das Bier Hannover: Steinbock-Verlag, 1957. 137, (1) s. Grönt klotband. Exlibris 'Birger Ygge'. 78. .....SEK.....150

53019. Bring, Samuel E. & Simonsson, Sten & Thunæus, Harald & Björkbom, Lars. S:t Eriks bryggeri på kungsholmen, pilsenerbryggeriet, Gustaf Piehls Brygger, F. W. Billes Bryggeri m. fl. Aktiebolaget stockholms Bryggerier 1889 - 1910. 1964. 438 s. + 1 tabell. Originalhäfte. 38. .....SEK.....100

53020. Bring, Samuel E. & Simonsson, Sten. Grönwalls Bryggeri, Nürnbergs bryggeri och wienerbryggeriet. 1956. 285 s. Originalhäfte. 40. .....SEK.....100

53021. Bring, Samuel E. Anders och Pehr Bjurholms Bryggerier. 1949. 228 s. ouppskuret Originalhäfte. 37. .....SEK.....100

53022. Bring, Samuel E. Bryggerier och Bryggare i Stockholm under senast förflutna hundra år. 1927. 60 s. Originalhäfte. Namnteckning på främre omslag. 36. .....SEK.....100

53023. Bring, Samuel E. Münchens Bryggeri 1855 - 1910. 1935. 98 s. Originalhäfte. 39. .....SEK.....100

53024. Bring, Samuel E. S:t eriks bryggeri på Åsögatan (F. D. Neumüllers bryggeri) 1676 - 1910. 1939. 164, (1) s. Originalhäfte. 41. .....SEK.....100

53025. Bryggaren i Gent. Historisk novell af Ludwig Köhlre. 1864. 126 s. Ngt nött klotband. 143. .....SEK.....200

53026. MÅRTENSON, STURE./ATTMAN, ARTUR. Bryggerinäringen i Göteborg. Del I-II + Förteckning över bryggare och bryggerier i Göteborg före 1810 + 15 diagram i särskild skyddskassett. Göteborg 1961. 389;221;45 s. Illustrerade. Originalklotband. 3 vol .....SEK.....250

53027. Bussell, Darrold. Foreign Beer Cans. Des Moines, Iowa: Wallace-Homestead Book Co, 1977. 118 s. Förfdedikation. Originalhäfte. 24. .....SEK.....250

53028. Carlsberg Bryggerierne. 1934. 24 s. + annonsplansch. ohft. 104. .....SEK.....100

53029. Carnegieska Porterbruket 1813 -1938. Historisk Del av Gösta Bodman. Teknisk Del av Arvid Uddenberg. 1938. 494 s. Skinnband med 5 upphöjda bind, gulddekorerad pärm samt helt guldsnitt. Främre omslag medbundet. 22. .....SEK.....3500

53030. Carnegieska Porterbruket 1813 -1938. Historisk Del av Gösta Bodman. Teknisk Del av Arvid Uddenberg. 1938. 494 s. Nött skinnband. 23. .....SEK.....100

53031. Casparsson, R. Svenska Bryggeriindustriarbetareförbundet 1899 - 1929. en kort historik / utarb. på uppdrag av förbundsstyrelsen . 203 s. ohft. 100. .....SEK.....200

53032. Cederborgh, F. Humleodling. Praktisk handledning i humlegårdars ändamålsenliga anläggning och skötsel 1861. 33, (1) s. klotband med bägge omslag medbundna. 135. .....SEK.....1650

53033. Cederborgh, F. Humleodling. Praktisk handledning i humlegårdars ändamålsenliga anläggning och skötsel 1861. 33, (1) s. ohft. 130. .....SEK.....1850

53034. Code Index to the BCCA Guide to United States Beer Cans. 16 s. Originalhäfte. 26. .....SEK.....100

53035. Commerce-Collegii, Kungörelse om whad som bör iakttagas i anledning af den särskilda nederlags-frihet som uti kongl majts nådiga kungörelse den 31a sistl. martii år under wissa wilkor medgifwen för whita och släta bomullslärster, rättelduk, porter, arrac och win. 1817. (4) tagen ru band. 118. .....SEK.....100

53036. D. Carnegie & Co. 1803-1953. En hundrafemtioårig merkantil och industriell verksamhet. 1953. 385, (1) s. Rött klotband. 5. .....SEK.....200

53037. Dag= och spisnings=ordning för stockholms galere efcader, på sin man i fatlaget, enligit hans maj nådige förordn. 1 s. 1740-tal. 146. - .....SEK.....650

53038. Dagspisning ordning åp kongl flottan för sin man i fatlaget under sjöexpeditionen för innewarande år. 1740-tal. 1 s. 126. .....SEK.....650

53039. Dallas, J. & McMaster, C. The beer Drinker's Companion. 1993. 128 s. obd. Inlagan vänd åt fel håll. 84. .....SEK....50.

53040. Lohberg, Rolf (Red.) Das Grosse Lexikon vom Bier. Stuttgart, Scripta, 1984. 3. erw. u. aktual. A. 368 s. obd m sk. 77. .....SEK.....600

53041. Den store Törst. Tuborg. 1945. 62 s. obd. 99. .....SEK.....80

53042. Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan (Hrsg.) Ein Beitrag zur Geschichte des Bieres. (Freising, Ca. 1930) 35 s. ohft. 81. .....SEK.....350

53043. En utredning i Nykterhetsfrågan verkstäld på uppdrag af bryggerierna i göteborg. 1899. 29 s. ohft. 129. .....SEK.....200

53044. Engström, B. Bryggerarbetsgivareförbundet 1960-1975. 1985. 15 s. ohft. 105. .....SEK....60.

53045. Enke's Bibliothek für chemie und technik unter berücksichtigung der volkswirtschaft. 5:e. Band. Die Bierbrauerei von Hans Leberle II. Teil. VII-XII, Stuttgart, Enke 1910-tal (erste ausgabe) 289 s. Första 6 sidorna saknas. Klotband. Ryggen lös. 75. .....SEK.....500

53046. Eskilstuna Bryggeri. 1876 - 1926. Exlibris 'Birger Ygge'. 35 s. Originalhäfte. 15. .....SEK.....350

53047. Et Besøk på Schous Bryggeri. 17, (3) s. ohft. 110. .....SEK.....60

53048. HAMBRO, C. J Frydenlunds Bryggeri. 100 år. 1859 - 1959. Træk av en norsk bedrifts historie i 75 aar. Med bidrag av Johannes Nelson og Bjarne Nissen. Oslo 1934. 4to. p. Illustrert. 356 s. Blått halvskinnband. 7. .....SEK.....150

53049. Förslag till förordning angående försäljning av pilsner m. m. 1918. 88 s. tagen ur band. 96. .....SEK.....250

53050. Gefle Bryggeri Aktiebolag Gustafsbro. 1857 - 1927. 1927. 34 s. Nött Originalhäfte. 25. .....SEK.....350

53051. Geist, J. Tydlig och fullständig anwisning att på ett mycket winstgifwande sätt odla humle. 1845. 44 s. + en plansch. Klotband. Bägge omslag medbundna. 134. .....SEK.....2250

53052. Glamann, K. Bryggaren på Carlsberg. 1996. 248, (1) s. Originalband med skyddsomslag. 45. .....SEK.....100

53053. Glover, B. New Beer Guide. A guide to britain's small brewery revolution. 1988. 128 s. ohft. 79. .....SEK.....80

53054. Guanoberedning och humleodling. : Bepröfvadt sätt att genom intet kostande och allom till buds stående medel bereda en konstgjord guano...jemte praktisk anvisning till vintgifvande humeodling. Öfversättning från tyskan. 1857. 37, (11) s. tagen ur band. 141. .....SEK.....1650

53055. Guinness. Dublin. 1952. 70 s. Klotband. 98. .....SEK.....200

53056. Göteborg bryggare gilles protokoll 1661-1846. 1946. 378 s. Originalband. 1. .....SEK.....100

53057. Habich, G. Handbok för praktiska ölbryggare. 1859. 90, (6) s. + en plansch. ohft. 132. .....SEK.....3500

53058. Hallbäck, Sven Axel. Bryggerinäringen i Vänersborg. 1642 - 1962. 1964. 102, (1) s. Originalhäfte. 48. .....SEK.....300

53059. Hamberg, Ove. Svensk Bryggeriindustri 1885-1985. 1985. 287 s. Originalband. 49. .....SEK.....125

53060. Hambro, C. J. Frydenlunds Bryggeri. Træk av en norsk bedrifts historie i 75 aar. 1934. 162 s. Exlibris 'Birger Ygge'. Ngt nött blått halvskinnband med övre blått snitt. 35. .....SEK.....200

53061. Heine, H. Bryggerikornet. dess odling och egenskaper (1896). Extrakt ur annan bok s.169-292. Halvklotband. 85. .....SEK.....500

53062. Hellström, Hans. Med öl i blodet. 1996. 100 s. obd m sk. 86. .....SEK.....70

53063. Helmfrid, B. ...ibland handtvercken dhet förnämbste... Studier i norcopensisk bryggerihistoria : Utgivna i anledning av AB Norrköpings Förenade beyggeriers hundraårsjubileum 1959. Norrkiöping 1959 . Illustrerad. 160 s. ohft. 71. .....SEK.....150

53064. Hercher, Heinrich. Ölbrygd enligt Bayerska metoden. 1869. 43, (9) s. ohft. 133. .....SEK.....1450

53065. Hjern, H. Historik över Avdelning 57. 1909 - 1939. Svagdricksbryggeriarbetarnas göteborgsavd. av Sv. bryggeriindustriarb.-förbundet 80 s. + annonssidor. ohft. med lös främre omslag. 107. .....SEK.....250

53066. Hofsten, N. Pors och andra humleersättningar och ölkryddor i äldre tider. Bog Myrtle (Myrica gale) and other Substitutes for hops in former times. 1960. 245, (2) s. Exlibris 'Birger Ygge'. Originalhäfte. 57. .....SEK.....250

53067. Hägge, Eric. Skepparsonen som blev bryggare. Om falcon i Falkenberg. 1956. 179, (8) s. Originalhäfte. 47. .....SEK.....100

53068. Hälsingborgs Bryggeri. 1850 1925. En minnesskrift med anledning av 75-års jubiléet. 1925. 35, (1) s. Originalhäfte. Ngt solkigt. 11. .....SEK.....200

53069. Jackson, M. The new world guide to Beer. 1988. 256 s. Originalband med skyddsomslag. Inlagan fuktskadad. 13. .....SEK.....100

53070. Jackson, M. The simon & Schuster Pocket Guide to Beer. 1996. 207 s. obd m sk. 73. .....SEK.....100

53071. Jalowetz. Pilsner Malz. Zusammengestellt aus vorliegenden, zum Teile veröffentlichten Arbeiten, insbesondere Gutachten, nebst eigenen Erfahrungen und Ansichten Wien, Verlag Institut für Gärungsindustrie 1931 . 192 s. Ngt nött klotband. .....SEK....300.

53072. Jephson, C. H. & swahn, S. Tyska Bryggaregården Karlskrona 1693 - 1943. 1943. 203, (1) s. + 10 planscher. historik efter handlingar och protokoll / utarb. av Carl Herman Jephson och Sven-Öjvind Swahn Originalhäfte. 31. .....SEK.....250

53073. Johan-Olsen, Olav. Om øllet og dets udvikling fra oldtid til nutid. Udgivet af Frydenlunds bryggeri. Kristiania 1900. 164 s. klotband.. 6. .....SEK.....750

53074. Kjellberg, S. Att dricka öl. 1962. 175, (2) s. klotband. 59. .....SEK.....150

53075. Kjellberg, S. Att dricka öl. 1962. 175, (2) s. Originalhäfte. 58. .....SEK.....100

53076. Kongl maj nådige reglemente, hwarefter utspisning på kongl maj örlogs skepp, när de äro til sjös, kommer at lämpas, 1743. 1 s. Ihopvikt ark. 147. .....SEK.....350

53077. Kongl. Maj:ts befallningshafvandes och kongl. jernvägsstyrelsens utlåtande i anledning af komitens för revision af gällande stdganden angående försäljning af vin och maltdrycker m. m. 1900. 104 s. tagen ur band. 92. .....SEK.....300

53078. Kongl. Majts och rikets ramar-collegii kungörelse angående tullfri utförsel till utrikes orter af malt bönor och wicker. 1820. (4) s. tagen ur band. 120. .....SEK.....100

53079. Kongl. Majts nådiga kungörelse, angående förbud emot införsel af porter och om importens inställande, tills widare, af utländske bomullstyger, arrac och winer. 1817. (4) s. tagen ur band. 117. .....SEK.....100

53080. Kongl. Majts nådiga kungörelse, angående husbehofs bryggeri-accifen för malt. 1803. (4) s. tagen ur band. 121. .....SEK.....100

53081. Kongl. Majts och rikets Commerce-Collegii Kungörelse, angående fri införsel af porter. 1808. (4) s. tagen ur band 123. .....SEK.....100

53082. Kongl. Majts stadga och förbud angående utländsk humbles införande i riket. 1731. (4) s. tagen ur band 122. .....SEK.....350

53083. Kongl. Majts ytterligare stadga och förbud emot utländsk humblas införande i riket. 1735. (4) s. tagen ur band. 124. .....SEK.....350

53084. Lærebog i bryggeridrift udgivet af Dansk brygemester-forening. Første Bind. 1923. 222 s. ngt nött klotband. 50. .....SEK.....450

53085. Lindberg, Jean. Handbok för Svagdricks-Bryggare och mältare. : praktiskt-teoretiskt utarbetad på grund af egna tjugoåriga erfarenheter och med tillgodoseende af verldsberömda auktoriteters vetenskapliga upptäckter / af Jean Lindberg ; Med 220 illustrationer Stockholm Chelius 1892. 109, (1) s. + 6 annonssidor. Halvklotband. Exlibris 'Birger Ygge'. 44. .....SEK.....2500

53086. Lindberg, Jean. teoretiks och praktisk handbok för ölbryggare. : utarbetad efter nyaste och bästa metoder inom bryggeriyrket, samt på grund af egen och andras erfarenhet / af Jean Lindberg ; med 20 teckningar i texten Stockholm Bonnier 1885. 144 s. Tagen ur band. 127. .....SEK.....3500

53087. Lintner, Carl. Lehrbuch der Bierbrauerei. Nach dem heutigen Standpunkte der Theorie u. Praxis unter Mitwirkung der angesehensten Theoretiker und Praktiker Zugleich als erster Theil zu Otto Birnbaum”s Lehrbuch der landwirthschaftlichen Gewerbe. 7. Aufl Braunschweig: Vieweg und Sohn Vrlg., 1877 669 S. mit zahlr. in den Text eingedr. Holzstichen. 8°,. Halvskinnband. 76. .....SEK.....500

53088. SCHÉEL, FRITZ. (RED:) Lyckholms Bryggeri.. Minnesskrift i anledning av femtioårig verksamhet utgiven av aktiebolaget Pripp & Lyckholm. Göteborg Aktiebolaget Pripp & Lyckholm 1933 353 s. Illustrerad i sv/v och färg . 11planscher med bilder av 44 öletiketter mellan åren 1881-1931. Åtta av planscherna är tryckta på bättre papper i färglitografiskt tryck. Med kapitlet 'Bryggare och bryggerier i Göteborg i äldre tider. Studier i ett stycke göteborgsk näringshistoria' (146sid) av Lennart Wiberg... 353 s. Exlibris 'Birger Ygge'. Ngt nött halvskinnband. 61. .....SEK.....300

53089. SCHÉEL, FRITZ. (RED:) Lyckholms Bryggeri. Minnesskrift. 1933. .. Minnesskrift i anledning av femtioårig verksamhet utgiven av aktiebolaget Pripp & Lyckholm. Göteborg Aktiebolaget Pripp & Lyckholm 1933 353 s. Illustrerad i sv/v och färg . 11planscher med bilder av 44 öletiketter mellan åren 1881-1931. Åtta av planscherna är tryckta på bättre papper i färglitografiskt tryck. Med kapitlet 'Bryggare och bryggerier i Göteborg i äldre tider. Studier i ett stycke göteborgsk näringshistoria' (146sid) av Lennart Wiberg... 353 s. Originalhäfte. 62. .....SEK.....200

53090. Läsning för folket. Fjerde häftet. Om bryggning av öl och svagdricka s36-69. 1835. ohft. 138. .....SEK.....200

53091. Martells, J. The beer can collector's Bible. Ballantine New York 1977. 124 s. Originalhäfte. More than 3400 specimens in full color from all over America and around the world. This encyclopedic volume describes and illustrates everything the collector needs to know about beer can collecting. The rarities, freak cans and misprints, bear can history, how to open, grade, date, restore and display, popular offshoot hobbies, trays, openers, miniatures and a lot more, including tips on where to find the best specimens 27. .....SEK....400

53092. Mat & Öl. tio mästerkockars menyer och det bästa ur deras receptsamlingar. 1985. 96 s. originalband. 12. .....SEK....300.

53093. Matrikel över anställda och pensionärer vid aktiebolaget Pripp & Lyckholm med dotterbolag. 1947. 248 s. obd. 74. .....SEK.....300

53094. Meddelande nr 4 från industrihistoriska samlingarna. 1959. 48 s. ohft. 116. .....SEK.....100

53095. Meddelelser fra Carlsberg laboratoriet. I-II. Bind. 1882. 218, (2) s. + 4 tabeller.; 208, (4) s. Halvklotband. 54. .....SEK.....3500

53096. Meyer, karl. De forenede Bryggerier 1891-1916. Ved Bogens Fremstilling har Kr. Kongstad ydet kunstnerisk Biatand. Nogle af Tegningerne er udførte af Poul Sæby. De forenede Bryggerier, København 1916 230, (3) s. Originalband. 10. .....SEK.....300

53097. Monson-Fitzjohn, G. J. Quaint Signs of olde inns. 1994. 157 s. ohft. 83 s. .....SEK.....100

53098. Mukoda, Naoki. The Beer Coasters Collection. Shiajuku Tokyo, Japan: Bijutsu Shuppan-Sha, 1989. 111, (1) s. Originalhäfte. 30. .....SEK.....450

53099. Mårtenson, Sture. Bryggerinäringen i Göteborg. Tiden från bryggaregillets tillkomst år 1661 intill 1800-talets början. Ak. Avh. Göteborg 1961. 389 s. + Diagram i en separat kassett. originalhäfte. 4. .....SEK.....400

53100. Olson, E. den 100åriga ölfejden. 1955. 21 s. ohft. 108. .....SEK.....60

53101. Olson, E. Pilsnerdricka. 1938. 16 s. ohft. 109. .....SEK.....80

53102. Opie, Amelia, f. Alderson, (1769-1853), Hemkomst-ölet eller balen. Novell, Stockholm Hjerta 1837. 42 s. tagen ur band. 137. .....SEK.....250

53103. Otto. F. J. Den rationelle ölbryggaren. eller fullständig theoretisk och praktisk anvisning att bereda olika sorter öl och svagdricka efter tyska, bäjerska och engelska methoden, samt engelsk porter : Till sjelfundervisning för bryggare och enskildta hushåll. Med 18 träsn Linköping 1848. 157, (1) s. ohft. Inlagan ngt fläckad. 128. .....SEK.....2650

53104. Polhem, C. Nytt påfund at tappa öl ock win up ur källaren, utan at behöfva gå der in. 1969. facsimiletryck. (14) s. ohft. 115. .....SEK.....50

53105. Prechtl, J. Handbok för bryggning och maltberedning. : innehållande fullständiga underrättelser om alla dertill brukliga råämnen, beskrifning och ritning på de tjenligaste redskaper, och uppgifter öfver rätta sättet att frambringa öl, porter, ale, svagdricka, m.m. / af Joh. Jos. Prechtl ; med kopparstick ; öfvers. med tillägg och förändringar [af G. Scheutz] Stockholm 1833. 77, (6) s. + en plansch. Bibliotek för konst,slöjd och tillämpad vetenskap 131. .....SEK.....2850

53106. Pripp & Lyckholm. Aktiebolaget. Årsredovisning, Revisionsberättelse för verksamhetsåret 1/10 1960 - 30/9 1961. 1961. 18 s. Originalhäfte. 8. .....SEK....80.

53107. Protz, Roger. Öl på flaska. : klassiska ölsorter från hela världen / Roger Protz ; översättning: Eva Trägårdh och Monika Ivarsson ; [fackgranskning av översättningen: Olof Rosell] Stockholm 1998. 224 s. Originalband med skyddsomslag. 68. .....SEK....125.

53108. Publication angående wite på oloflige hembrygder. 1741. (4) s. tagen ur band. 119. .....SEK.....350

53109. Redogörelse för lagstiftningen i sverige om handel med vin och maltdrycker m. m. samt gällande stdganden om sådan handel i några främmande länder. 1900. 165 s. tagen ur band. 95. .....SEK.....450

53110. Ressel, Art & Pete. Beer Cans Unlimited. 1976. 237 s. Originalband. 33. .....SEK.....450

53111. Risberg, Bo. Några anteckningar om Bryggaren Johan Risberg. Förfdedikation. 1949. 52 s. Originalhäfte. 46. .....SEK.....200

53112. Rothenbach, Fritz. Die Untersuchungsmethoden und Organismen des Gärungsessigs und seiner Rohstoffe. 1907. 237, (3) s. Originalband. 55. .....SEK....600.

53113. Rön och tankar, om de hufwudsakligaste omständigheter, som egentligen befodra det berömda engelska öhls och drickas tilredande. ; samt nödiga anmärkningar derifrån för wårt bryggnings-sätt i allmänhet; så ock at giöra detta sennare : mera sundt och nyttigare. Likaledes nödige och nyttiga anmärkningar; wid distillerade korn- och- malt liqveurers eller brännewiners, bättre tilredande, samt fördelaktigare bruk; och ärhindran wid deszas nytta och förderf i allmänhet: : alt understödt af säkra försök, til den förståndiga allmänhetens granskning och eftertanka. Stockholm, tryckt hos Wennberg och Nordström 1772.. 31, (1) s. Tagen ur band. 142. .....SEK.....5650

53114. Sandwall, Sven. Svenska Bryggareföreningen 1885 -1935. 133 s. Brunt halvskinnband. 32. .....SEK.....350

53115. Schönfeld, F. Obergärige Biere und ihre herstellung. Zweite Auflage. Berlin Vlg. v. Paul Parey, 1938. 196, (20) s. Originalband. 51. .....SEK....500.

53116. Sillner, Leo. Das Buch vom Bier. 1962. 240, (6) s. Ngt nött och solkigt Originalband. Exlibris 'Birger Ygge'. 53. .....SEK.....150

53117. Simonsson, Sten. Bryggerimuseet på Pripporama. 1971. 87 s. ohft. 70. .....SEK.....50

53118. Stjernquist, O. Om humlen dess odling behandling konservering och kännetecken. samt humlehandeln. Med 75 illustrationer. Stockholm 1884. 112 s. + 9 planscher. Nött halvskinnband. Inlagan fuktskadad. 136. .....SEK....1200.

53119. Svensk Bryggeritidskrift. Nr. 12 1941. Nr. 7 1942. Nr. 11 - 12 1943. Nr. 4, 11 1945. Nr. 6 1946. Nr. 8 1948. Nr. 12 1958. Nr. 4 - 5 1959. Nr. 7 1960. Nr. 3 1961. Nr 1 - 4 1962. varje häfte runt 55 s. ohft. 16 häften. 87. .....SEK.....350

53120. Svenska Bryggareföreningen 75 år. Minnesskrift 1960. 1960. 303, (1) s. Originalband. 3. .....SEK.....200

53121. Svenska Bryggareföreningens Medlemmar. 1900. 98 s. Exlibris 'Birger Ygge'. Ngt nött skinnband. 67. .....SEK.....400

53122. Svenska Bryggareföreningens månadsblad. No 7 1902. 234, (4) s. ohft. 101. .....SEK.....100

53123. Svenska Bryggareföreningens Porträttkatalog. 1925. 188 s. Exlibris 'Birger Ygge'. Lätt nött skinnband. 66. .....SEK....200.

53124. Svenska Bryggareföreningens Porträttkatalog. 1935. 192 s. Exlibris 'Birger Ygge'. Klotband. 64. .....SEK.....200

53125. Svenska Bryggareföreningens Porträttkatalog. 1945. 185 s. Exlibris 'Birger Ygge'. Klotband. 65 .....SEK.....200

53126. Svenska Bryggareföreningens Porträttkatalog. 1955. 203, (1) s. Exlibris 'Birger Ygge'. Solblekt halvskinnband. 63. .....SEK.....200

53127. Svenska Jästfabriks Aktiebolaget 1929 - 1944. 1944. 220 s. Originalhäfte, ngt nött. 9. .....SEK....100.

53128. STORM PETERSEN, ROBERT. Tegnede Tuborg Tanker. 1943. ca 30 s. ohft. 113. .....SEK....100.

53129. Thornell-Markén. Mellanölet - ett nytt ungdomsproblem? 1971. 122, (1) s. ohft. 111. .....SEK.. ..100

53130. Thunæus, H. Märkliga bryggare. 1967. 141, (2) s. ohft. Bryggerihistorik med biografier över ölbryggare med märkliga levnadsöden: 'Samuel Whitbread, portermagnat, teknisk nydanare, filantrop', 'Fredrik Rosenquist af Åkershult, det bayerska ölets introduktör i Sverige' och 'Anders Ohlsson, Malmöpojken som blev Sydafrikas bryggarkung' m m. 103. .....SEK.....200

53131. Thunæus, Harald. Ölets historia i Sverige 1-2. Almqvist & Wiksell, Stockholm 1968-70. Del 1: “Från äldsta tider till 1600-talets slut” 367 s. Del II: “1700- och 1800-talen” 358 s. Två blå originalklotband.. 367 +358 s.. Om ölkonsumtion, ölbeskattning och ölpolitik, ölimport och ölutskänkning, öltilldelning inom häreen och flottan, dryckesseder och dryckenskap, ölets råvaror och tillverkning, bryggerinäring, vidskepelse kring öl, öldryckeskärl m.m. 43. .....SEK.....500

53132. Thölén, L. Park Avenue Hotels skriftserie 11. Öl. 1963. 11, (1) s. ohft. 112. .....SEK.....50

53133. Tionde Svenska bryggaremötet i Stockholm. Den 2 sept. 1910. 269, (1) s. Hedbergband. Ngt nött skinnband med gulddekorerad pärm samt helt guldsnitt. 60. .....SEK....750

53134. Topelius, C. För gott öls skull. ölhistoria och ölhistorier. 188 s. obd m nött sk. 52. .....SEK.....80

53135. Torstensson, S. Med smak av öl. 1991. 143 s. obd m sk. 80. .....SEK.....300

53136. Uggla, A. Linné om öl och ölbrygd. Särtryck ur Svenska Bryggareföreningen 75 år. s. 9 - 27. ohft. 106. .....SEK.....100

53137. Underdånigt betänkande afgifvet den 15 oktober 1902 af kommittén för förnyad utredning af frågan om lämpligaste sättet för anordnande af en maltdrycksbeskattning. 1902. 187, (1) s. tagen ur band. 88. .....SEK.....300

53138. Underdånigt betänkande afgifvet den 23 maj 1900 af kommittén för revision af gällande stadgande angående försäljning af vin och maltdrycker ml. m. 268 s. tagen ur band 94. .....SEK.....400

53139. Underdånigt betänkande med förslag till förordning angående försäljning av rusdrycker m. m. avgivet av den av kungl. maj:t den 17 nov. 1911 tillsatta nykterhetskommittén. 1914. 443 s. tagen ur band. 89. .....SEK.....400

53140. Underdånigt betänkande med förslag till förordninge angående beskattning af maltdrycker. 1881. 69 s. tagen ur band. 97. .....SEK.....250

53141. Halenius, Eric, (1709-72) Utrönte hushålls påminnelser, huru man utaf en tunna malt må kunna tilreda 80 kan. öl, utom 40 kan. swagare dricka, och utur en tunna säd twinga 18 til 20 kannor brännewin, med lös panna och i mindre werck, den del af mina älskade landsmän : til tjenst, som antingen sjelfwa förglömt, eller nu först skulle åstunda den wetenskap utöfwa. =Anon.= Stockholm, tryckt hos Lars Salvius, 1748.. 31 s. tagen ur band. 139. .....SEK.....4850

53142. Waldenström, P. Maltdryckskomitens förslag med inledning och reservationer. 1900. 63 s. Bläckanteckningar genomgående. ohft. 102. .....SEK....250

53143. Wiberg, Lennart. Bryggare och Bryggerier i Göteborg i Äldre Tider. 1934. 154 s. Originalhäfte. 42. .....SEK.....300

53144. Vogt, N. Schous Bryggeri. Mindeskrift til hundredarsjubilæet 1921. Med bidrag av Bugge, Midtun, von der Planitz, Nickelsen, P. Lykke-Seest Oslo 1921. 239, (1) s. Exlibris 'Birger Ygge'. Ngt nött halvskinnband. 5 øletiketter avbildet i farver. Inneholder foruten firma-historie, bl.a. også de illustrerte artiklene 'Drikkekar fra landet i 16- og 1700-aarene' av Gisle Midtun og 'Ølskikker i sagatiden' av Alexander Bugge34. .....SEK.....500

53145. Ytterligare publication angående wite på oloflig hembrygder. 1754. (4) s. tagen ur band. 144. .....SEK.....500

53146. Ölvännernas Matbok. 1985. 79 s. Originalband. 56. .....SEK.....150

OBS! Beställ böcker från denna katalog genom att klicka här!