Kokbokhandeln Connoisseur Katalog 51
320 böcker om vin, Wine, Wein,

Böckerna

i denna katalog är nya respektive antikvariska böcker, de antikvariska böckerna är om inte annat anges, häftade och i gott antikvariskt, skick. Alla priser är inklusive moms. Porto och i förekommande fall emballagekostnader tillkommer, Order expedieras mot postförskott om ej annat har överenskommits. Om en beställd bok har sålts lämnas inget särskilt meddelande om detta.

OBS! Beställ böcker från denna katalog genom att klicka här!


Böcker om vin

50001. Abel, D. Guide to the Wines of the united states. 1981. 160 s. Originalhäfte. NR289. SEK 75

51002. Absolut one source. 2001. 91 s. Förlagets laminatband med nött skyddsomslag. 220R. SEK 125

51003. Ach,M: Patent. Beskrifning på korkrengöringsmaskin. 1907. 2s + 2 pl. 178. SEK 100

51004. Adams, Leon D. The Wines of America. Third Edition. 1985. 608 s. Originalband med skyddsomslag. Presents the history of wine in North America from the 16th century to the present, and is a complete guide to connonisseurs, hobbyists, and amateurs. NR311. SEK 250

51005. Allegra, Antonia: Napa Valley. The ultimate winery guide. 1993. 119 s. Trådhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. 222R. 60

51006. Allen, Fisk: A practical treatise on the culture and treatment of the grape vine. A Practical Treatise on the Culture and Treatment of the Grape Vine: embracing its history, with directions for its treatment, in the United States of America, in the open air, and under glass structures, with and without artificial heat. Frontispiece and several engravings A detailed guide to cultivating grapes in enclosed structures, it includes an extensive description of European and American grape varieties and a summary of viticultural experiences by contemporary vinegrowers from Massachusetts to Florida.” This edition was greatly expanded from the 55 pp. first edition of 1847 Second edition. 1848. 247 s. Nött pappersband. Inlagan fuktskadad. 200. SEK 2250

51007. Allen, H. W: Vinets historia. Stora årgångsviner från homerisk tid till våra dagar. Bonniers 1964. + 14 planschsidor samt 1 inklistrad titelplansch.. Oklbd med sk omsl. 219 s. 4 ex. 49. SEK 100

51008. Allen,H.W: Gentlemen, I give You wine!. 1930. 38s. Nött trådhäftad. 173. SEK 350

51009. Ambrosi, H: Das Große Lexikon vom Wein. Antwort auf alle Fragen rund um die Weine der Welt und die Welt des Weines in 4500 Stichwörtern und 500 Abbildungen. Mitarbeiter: Albert Paul, Michael Perscheid, Karl Heinz Runck, Hans Seckler und Susi Piroué. 1979. Originalklotband med illustrerat skyddsomslag. 411, (1) s. 82. SEK 450

51010. Ambrosi, H: Der mittelrhein. 1979. 246 s. 75. SEK 150

51011. Ambrosi, H: Die Nahe. 1979. Pappband. 275 s. + 1 karta. 80. SEK 100

51012. Ambrosi, H: Vom weinfreund zum weinkenner. Der umfassende Wegweiser zum Wissen vom Wein und zur Freude am Wein. Welcher Weinfreund möchte nicht Weinkenner sein? Mit diesem umfassenden Wegweiser zum Wissen vom Wein und zur Freude am Wein führt Dr. Hans Ambrosi, Direktor der hessischen Staatsweingüter und internationaler Weinkenner von hohen Graden, den Leser auf kompetente Weise in die Weinkennerschaft ein. Der wißbegierige Weinfreund erfährt hier aus erster Hand und nach neuestem Stand alles über das Werden und Wesen des Weines, über Böden, Reben und Jahrgänge, er lernt die Qualitäten der Weine Europas beurteilen und vom Etikett und von den Auszeichnungen auf den Inhalt einer Flasche schließen. Er wird in der Kunst unterrichtet, Zunge, Nase und Auge bereitzumachen für das, was der Wein in seiner unendlichen Vielfalt zu bieten hat. Die Erläuterung der Weingesetze, die Praxis offizieller und privater Weinproben, die wertvollen Tips fürs Einkaufen, Lagern, Servieren und für die Weingastlichkeit, die detaillierte73. SEK 125

51013. Ambrosi, Hans / Breuer, Bernhard: Die Ahr. Vinothek der deutschen weinberg-lagen. Stuttgart 1978. Obd. 183s.+karta. 2 ex. 55. 150

51014. Ambrosi,H/Becker,H: Der Deutsche wein. Von Karl Adams, Hans Ambrosi, Georg Anders, Hans Joachim Arndt, Helmut Arntz, Hans Helmut Asbach, Carl Michael Baumann, etc. Herausgegeben von Hans Ambrosi und Helmut Becker. 1978. 364s. Ill. Obd. [Aus dem Inhalt: “Die Rebe und ihre Umwelt”, “Weinbau und Weinbereitung”, “Die Weinbaugebiete”, “Die Weinwirtschaft”, “Vom Umgang mit Wein”, etc. Zahlreiche Schwarzweiß- und Farbabbildungen im Text.].15. SEK 350

51015. Anderson,B: The wine atlas of Italy and traveller's guide to the vineyards. 1992. Obd. Ill. 316 s.113. SEK 250

51016. Andersson, Carl A. Slottstappning en bok om Europas ädlaste viner och cognac. 1945. 169, (1) s. Klotband med främre omslag medbundet. NR276. SEK 150

51017. Andersson, Carl A. Slottstappning en bok om Europas ädlaste viner och cognac. 1945. 169, (1) s. Originalhäfte. NR287. SEK 100

51018. Andersson, Carl A. Slottstappning en bok om europas ädlaste viner och cognac. 1945. 169, (1) s. Halvskinnband med bägge omslag medbundna. NR316. SEK 200

51019. Andersson, Carl A. Vin och andra drycker. 1958. 270, (2) s. Originalband. NR306. SEK 100

51020. Andersson, Carl A. Vingårdsvandring. 1953. 169 s. Originalband. Birger Ygge Exlibris. NR293. SEK 100

51021. Andersson, Carl A: Bra sagt om vin. 1990. 93 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. 231R. SEK 75

51022. Andersson,C.A: Slottstappning. En bok om Europas ädlaste viner och cognac. 1945. 169s. Inb. Ill. . 126. SEK 75

51023. Andersson,C.A: Vingårdsvandring. 1953. Obd. Ill. 169s. 63. 75

51024. Andres,S: Tysklands stora viner. Malmö 1961. 188s. Färgpl. Obd. 14. SEK 150

51025. Assmannshausen am Rhein Die Schöne stätte rheinischer fröhlichkeit! Heimat des besten deutschen Rotweines. (20) s. klammerhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. NR237. SEK 40

51026. Au pays du champagne carte-guide itinéraire. Utvikningsbar kartguide. 2 ex. 212. SEK 100

51027. Austin,C: The science of wine. Ldn 1968. Obd. 215s.66. SEK 150

51028. Bazin, Jean-F: Le montrachet. 1990. with color photos and maps throughout. (Bernard Ginestet's Guide to the Vineyards of France series) Foreword by Nicholas Farth. Obd m sk omsl. 192 s. 36. SEK 150

51029. Bazin, Jean-Francois. Le Clos de Vougeot. 1984. Originalhäfte. NR322. SEK 75

51030. Benoit, F. Le Beaujolais. Touristique et vineux. 1984. 80 s. Originalhäfte. NR321. SEK 60

51031. Benson,J/Mackenzie,A: The wines of Saint-Émilion and Pomerol. 1983. 1st ed. Obd. Ill. 278s. 2 ex. Wine colored cloth in dustjacket. Published in cooperation with The Wine Appreciation Guild. Map endpapers, 278 pages, color and B&W illustrations, maps, tasting notes, index.8. SEK 350

51032. Berger, D & Hinkle, R: Beyond the grapes. An inside look at Napa Valley. 1991. 256 s. Förlagets svarta klotband med skyddsomslag. 224R. SEK 100

51033. Berntson, Buster & Ekman, Per. Scandinavian Corscrews. 1994. 105, (1) s. Förlagets blå klotband med illustrerat skyddsomslag. Tryckt i 500 numrerade signerade ex varav detta är nr 20. NR254. SEK 850

51034. Berrysmith .F: Viticulture. Wellington. New Zealand. 1973. Om vinodling på Nya zealand. Trådhäftad med styvt tryckt pappersomslag. 98, (1) s. 69. SEK 225

51035. Björkegård, A: Vin, En Geber Guide. 1961. 31 s. klammerhäftad med styvt tryckt illustrerat nött pappersomslag. 205. SEK 40

51036. Björkegård, Anders. Rätt dryck till god mat. 1959. 116, (1) s. Trådhäftad med styvt tryckt illustrerat något nött och solblekt pappersomslag. NR238. SEK 80

51037. Björkegård: Rätt dryck till god mat. 1959. 116, (1) s. ryggklot med ngt nött skyddsomslag.. NR277. SEK SEK 100

51038. Björkegård: Rätt dryck till god mat. Fakta och funderingar i femton kapitel.. Vinjetter av Adrianus van Arkel 1959. Halvklotband. 116, (1) s. 72. SEK 100

51039. Borie,P.de la: Le docteur Rabelais et le vin. Paris 1948. Bibliofil utgåva nr 382/425 på papper Velin Blanc Rives BFK. Illustrerad med 20 kolorerade originallitografier av De Van Rompaey. 218s. Oskuret ex i lägg.124. SEK 3500

51040. Born, Wina. Alla dessa viner. 1975. 158 s. Förlagets illustrerade laminatband. 214R. SEK 75

51041. Böttner, J: Die Obstweinbereitung. Anleitung z. Keltern des Apfelweines und der anderen Obst- u. Beerenweine, zur Pflege des Weines auf dem Fasse u. in der Flasche. Die alkoholfreien Weine / Preisgekrönte Rezepte f. Fruchtsäfte, Marmeladen usw. 1904. Ryggklotband med omslagen uppfodrade på pärmarna. 133, (3) s. 150. SEK 500

51042. Brauner,J: Åtskilliga sätt at tilreda winer af alla slags bär, frukter, rosor, blommor och gräs. 8,10s. 1756. Tagen ur band.166. SEK 850

51043. Bréviaire de l'amateur de Vins. 71, (1) s. Originalhäfte. Inlagan lös. NR313. SEK 100

51044. Broadbent, M: Pocket guide to winetasting. obd m sk omsl. 160 s. A useful book for both the professional and the amateur which gets down to the basic facts of how to taste and smell and assess every wine you drink. 98. SEK 100

51045. Broadbent, M: Wine tasting. Ldn 1982. Obd m sk omsl. 144 s. A useful book for both the professional and the amateur which gets down to the basic facts of how to taste and smell and assess every wine you drink. 78. SEK 100

51046. Broadbent,J.M: Wine tasting. Ldn 1971. 106 s. A useful book for both the professional and the amateur which gets down to the basic facts of how to taste and smell and assess every wine you drink. Originalband med skyddsomslag. NR280. SEK 250

51047. Broadbent,J.M: Wine tasting. New ed. Ldn 1979. 119s. A useful book for both the professional and the amateur which gets down to the basic facts of how to taste and smell and assess every wine you drink. Trådhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. 177. SEK 85

51048. Broadbent,M: The great vintage wine book. 1982. 432s. Med förf namnteckning. Obd. m sk omsl. Omslaget nött och med revor. NR248. SEK SEK 1000

51049. Broadbent,M: The new great vintage wine book. 1991. Obd. 454s. 122. SEK 275

51050. Broadbent.M: The great vintage wine book. 1982. Originalhalvfranskt band. 432s. 1. SEK 550

51051. Brook, S: Pauillac. the wines and estates of a renowned Bordeaux commune. 1998 Obd m sk omsl. 192s. This volume, through its fresh, informative text and striking colour photography, is a definitive portrait of Pauillac - a region or 'commune' of Bordeaux widely regarded as the standard-bearer for the red wines not only of Bordeaux but of the entire world of wine. Pauillac derives its exalted status from a combination of factors. Firstly, the commune is home to three of the four top growths (Chateaux Lafite-Rothschild, Mouton-Rothschild, and Latour) from the famous 1855 Classification of Bordeaux's Me-doc region. This classification established the hierarchy of estates which remains the fundamental (if not infallible) guide ro quality among the wines of the Me-doc. Pauillac's premier position also derives from its having 18 chateaux from the 1855 classification, the highest of any commune of the Me-doc. Most importantly, Pauillac, more than any other commune of Bordeaux, defines the standard for full-bodied 21. SEK 400

51052. Brook, S: Wines of california. 2002. 208 s. Laminatband med skyddsomslag. 184. SEK 125

51053. Campbell,I.M: Wayward tendrils of the Vine. Ldn 1948. 210s. Obd. 92. SEK 350

51054. Carr, JG: biological principles in fermentation. 1968. okbd m sk omsl. 97 s. 157. SEK 250

51055. Carte guide de la Bourgogne. 1945. Folio. Dekorativ.179. SEK 150

51056. Catarina Hiort af Ornäs & Cecilia Ribbing: Vinet till maten. 1995. 136 s. Förlagets illustrerade laminatband. 189. SEK 150

51057. Catarina Hiort af Ornäs: Munskänkarnas Vinbok. 1993. 256 s. Förlagets klotband med skyddsomslag.235R. SEK 125

51058. Chappaz, G. & Henriot, A: The champagne vine country and champagne Wine. 32 s. Klammerhäftad med styvt tryckt pappersomslag. 211. SEK 100

51059. Chasteigner,P.de: Les vins de Bordeaux. Guide pratique des gens du monde pour le choix, l'usage et la conservation des vins de table. 2:e ed. Bordeaux 1869. 68s. Nött oskuret häfte.167. SEK 3500

51060. Chevalier,M Winberedning utan drufwor och med högst ringa kostnad, eller Anvisningar att, Af frukter, bär, potatis och spannmål. 48s. 1856. Inb. 147. SEK 2350

51061. Chevalier,M Winberedning utan drufwor och med högst ringa kostnad, eller Anvisningar att, Af frukter, bär, potatis och spannmål. 48s. 1869. Trådhäftad. Nött och solkig. 199. SEK 1850

51062. Chidgey, G: Guide to the wines of burgundy. 1978. Limhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. 123 s. 50. SEK 50

51063. Chr. Fredr. Gottf. Thon: Anwisning att bereda goda winer af åtskilliga fruktsafter. särdeles af Äplen, Päron, Quitten, Kersbär, Plommon, Win- och Stickelbär, Hallon, Smultron, Björnbär, Enbär, Blåbär, Potatoes, Palsternackor, Rofwor, Russin, Honing, Socker,Lönn- och Björklake m.m. samt att på ett lätt och säkert sätt med konst eftergöra andra winer, såsom Ungerskt win, Champagne, Bourgogne, Pontac, Medoc, Frontignac, Alicantewin, Malaga, Canariesect, Madera, Malwasier, Muscatwin m.fl. söta winer Stockholm : Zacharias Haeggström, 1839 VIII,128 s. Trådhäftad med nött och delvis trasigt pappersomslag. 196. SEK 2750

51064. Cocks.C/Féret,É: Bordeaux et ses vins classés par ordre de mèrite. Bordeaux 1874. 3:e ed. VIII,604s. Table des crus et des propriétaires. Catalogue de l'éditeur de 5 pages intitulé Bibliographie vinicole. (Petits travaux de vers sur lesplats, dont les bords sont défraîchis.)Célèbre guide offrant un panorama détaillé du monde vinicole bordelais, et dont la première édition parut en 1850. Chaque propriété est décrite et sa production analysée en détail. VICAIRE 186. Non cité par OBERLE, Bibliothèque bachique & Fastesde Bacchus Oskuret ex i senare tråkigt band. NR240. SEK SEK 12500

51065. Cocks.C/Féret,É: Bordeaux et ses vins classés par ordre de mérite. 5th ed. 1881. VIII, 636 s. Ngt ött dekorerat originalklotband. Inlagan ngt rostfläckad. 201. SEK 15000

51066. Croft-Cooke,R: Sherry. Ldn 1955. 232 s. Obd m sk omsl. 1st ed. NR299. SEK SEK 175

51067. Currle,Otto & Bauer,Otmar: Rheinhessen, Vinothek der Deutschen Weinberg Lagen. 1981. Pappband. 335, (5) s. + 1 karta. 77. SEK 250

51068. Cusick, H: Sonoma. The ultimate winery guide. 1995. 118 s. Trådhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. 223R. SEK 60

51069. dal Piaz, A: Die Obstweinbereitung nebst Obst= und Beerenbranntwein=Brennerei. Wien und Leipzig, A. Hartleben's Verlag 1913. Hartlebens Chemisch-technische Bibliothek Band 211 Trådhäftad. 352 s. 148. SEK 500

51070. Dallas, P: Italian wines. 1983. Limhäftad med tryckt styvt pappersomslag. 309 s. 68. SEK 125

51071. Dettori,R.G: Italian wines and liquers. Federazione Italiana Produttori Ed Esportatori Di Vini, Liquori Ed Affini / Instituto Nazionale Per Il Commercio Estero Rome 1953. 158s. + 40 färglitografier av E. Fioravanti. 109. SEK 750

51072. Deutscher weinatlas. 1977. Ill. 90s. 7. SEK 150

51073. Dippel, H: Korken zeiher. 1988. Obd m sk omsl. 104 s. 31. SEK 200

51074. Dolks, J: Vinkunskap. 100 frågor och svar om vin. Laminatband. 108 s. 128. SEK 175

51075. Doris Muscatine. Maynard A. Amerine. Bob Thompson: Book of California wine. With 53 articles by 44 authors, including M.F.K.Fisher, Andrew Hoyem, David Lance Goines and others 1984. Obd m sk omsl. 615, (1) s. 30. SEK 450

51076. Doutrelant,P.M: De gode vine og de andre. Kbhvn 1985. 214 s. Originalhäfte. NR286. SEK SEK 80

51077. Dr.Kittel, J.B. ; Breider, Hans: Das buch vom Frankenwein. 1982. Obd m sk omsl. 320 s. 52. SEK 175

51078. Duijker,H: The wines of Rioja. Ldn 1989. Obd. Ill. 200s. 2 SEK 250

51079. Enjalbert,H: La seigneurie et le vignoble de Chateau Latour. Histoire d'un grand cru du Médoc. (XIV-XXe siècle). Ss la dir de Ch. Higounet.- Bordeaux, fédération historique du Sud-Ouest, 1974 Vol II. Bordeaux 1974. 376s. Obd. Ill. (Del I utkom,) Behandlar historik 1400-1825. 97. SEK 850

51080. Entertaining with Wines of the Cape. Choosing Cellaring Serving Cooking Recipes. 1968. 79, (1) s. Originalband. NR310. SEK 50

51081. Établissements Nicolas Maison fondée en 1822. Liste des grands vins. 1931. 24 s. Spiralhäftad. Ill de Paul Iribe. 153. SEK 1500

51082. Établissements Nicolas Maison fondée en 1822. Liste des grands vins. 1957. 34, (2) s. Spiralhäftad. 154. SEK 250

51083. Établissements Nicolas Maison fondée en 1822. Liste des grands vins. 1958. 34, (2) s. Spiralhäftad. 155. SEK 250

51084. Établissements Nicolas Maison fondée en 1822. Liste des grands vins. 1959. 43, (3) s. Spiralhäftad. 156. SEK 250

51085. European award mercurio d'Oro. Monografi över Pedro Domecq. 26s. Färgill. Obd 1970. eng text NR325. SEK 200

51086. Evans,L: Australian complete book of wine. Ldn 1977. Obd. 499s. Färgill. 4:o. An encyclopaedic coverage of all Australian wines. Fully revised edition of popular reference book. With detailed maps, full colour and b&w photographs11. 350

51087. Fantoni, Maurizio & Sanctis, Paolo de. I Cavatappi Corkscrews. 1988. 138, (4) s. NR253. SEK 125

51088. Fischerström, Iwan W. Dryckjom från Björklakechampagne till dragonpunsch. 1967. 95, (1) s. Originalband. NR317. SEK 70

51089. Forgeat,P: Pèlerinage aux sources du Bourgogne. Chablis, Cote d'Or, Maconnais, Beaujolais. Présentation de la Bourgogne viticole. Routes à travers villes, villages, appellations (par ordre alphabétique, de “Aloxe-Corton” à “Vosne-Romanée” et “Vougeot”). Découverte des climats divers et des crus. Le passé, les anecdotes, les histoires vraies ou supposées se rapportant à ces lieux. Dessins et aquarelles de Charles Bossu Colmar 1971. Bibliofilutgåva tryckt i 200ex. . Olbd. Ill. 243s. 2 ex.91. SEK 1000

51090. Friedrich, J: A wine and food guide to the Loire. 1996. Along the banks of the Loire River in France are many of the country's most beautiful and beloved chateaux. It is also a great wine region, with 60-odd appellations. This encyclopedic guide explains each appellation - its history, soils and climate, and vintners. The Loire established the benchmarks for 4 important grape varieties - sauvignon blanc, chenin blanc, cabernet franc, and Muscadet - and rates more than 600 wineries, providing tasting notes as well as sketches of the individual producers. Introduces readers to fishermen, cheesemakers, charcutiers, and farmers. Includes wine itineraries for the traveler and lists of suggested restaurants, cafes, shops, and food and wine fairs. Maps and glossary Obd m sk omsl. 434 s. 38. SEK 250

51091. Frich,Ö.R: Boken om vinet. Litografier och teckningar av Kurt Jungstedt. 1929. 144s. Ngt nött häfte NR327. SEK 200

51092. George,R: The wines of Chablis. The first book ever devoted exclusively to this important white wine of Burgundy. History from Roman times, the methods of vinification, viticulture and marketing. A complete chapter on the individual negociants and growers. A descriptive list of vintages over 100 years. insights into price fluctuation, notorious imitations. Statistical appendices and bibliography. Color photos, maps. Ldn 1985. Obd. Ill. 207s.17. SEK 300

51093. Gillet, Philippe. Par mets et par vins. Voyages et gastronomie en Europe (16-18 siécles). Paris, 1985. 235, (3) s. Original häfte. bläckanteckningar genomgående av göran rusk. . NR255.SEK 200

51094. Ginestet,B: Margaux. “a piece of research of inestimable value that goes far beyond any other document I know in its scope” (Hugh Johnson). Ldn 1985. Obd. Ill. 190s. 2 ex. 18. SEK 200

51095. Ginestet,B: Saint Julien. The book begins by outlining the history and geography of the vineyards of Saint-Julien-Beycheville and moves on to give a lively and detailed description of every growth within this famous region Ldn 1985. Obd. Ill. 190s. 2 ex. 19. SEK 200

51096. Girel, R: le vignoble savoyard. 1985. Laminatband. 156, (4) s. 25. SEK 300

51097. Graeger,N: Handbok för beredning af Bär- och Fruktviner. af dokt. N. Graeger ; bearb. af J. D. Leufvenmark Stockholm : S. Flodin 1872. 2,149s. Ngt nött ohft. 170. SEK 1200

51098. Granberg,E.A: Vinberedning. Vägledning i beredning af skogsbär, bär och frukt till vin, alkoholfritt vin. 1905. 68s. Ngt nött häfte. 163. SEK 100

51099. Granqvist, C & Gröntoft, K: Första Vinboken. 1985. Laminatband. Förf dedikation. 164 s. 1 R ex. 138. 350

51100. Greve, Gottfr. H. Vin kunsten å velge og vurdere den. 1931. 126 s. Halvskinnband. NR301. SEK 200

51101. Greve, Gottfr. H. Vin kunsten å velge og vurdere den. 1931. 126 s. Halvklotband med svart skinntiteletikett, marmorerat pärmpapper, övre rött snitt samt bägge omslag medbundna. Exlibris 'Nils Gustafsson'. NR318. SEK 300

51102. Groot, Fromholt Torsten: Beskrifning, om et nyare och fördelaktigare gått, at brygga och bränna, Samt tilwerka såft och winätticka. 1788. 24 s. Tagen ur band. 208. SEK 850

51103. Guia de vins i caves de catalunya 2002. 96 s. Limhäftad med styvt tryckt pappersomslag. 185. SEK 125

51104. Gyllensköld,H: Att temperera vin. Chambrera, värma, kyla, frappera vin. 1967. 38s. Obd. 107. SEK 150

51105. Halliday, James. Wines & Wineries of Victoria. sydney, 1982. 152 s. originalband. NR290. SEK 100

51106. Halliday, James. Wines & Wineries of Western Australia. sydney, 1982. 119 s. originalband. NR256. SEK 100

51107. Hamilton, C: Absolut, Historien om flaskan. 1994. 315 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. 217R. SEK 100

51108. Handbok för Dryckers Beredning. eller: tydlig anwisning att på det enklaste sätt, äfwen uti smärre hushåll, utan jäsning och destillation tillreda öfwer 300 serskilda slags, så wäl kalla, som warma och spirituösa och win-drycker / af en erfaren husmoder Af en erfaren husmoder. Stockholm : W. Lundequist & R:is Bokhandel, 1835 : (Elméns & Granbergs tryckeri). 103,VIIIs. ex i gråppr. 169. SEK 6500

51109. Hazan, V. Italian wine. Here is the first book on Italian wine to make sense of what is the largest and most varied wine production of any country in the world. By focusing on the tastes of the wines and relating the wines by taste and grape variety - rather than geographic origin - Victor Hazan cuts through the confusing array of unfamilar labels and gives you the kind of immediate information you want.. What is the character of a familiar wine? How does it relate to a wine or a taste I may already be familiar with? What should I know about the particular wine I am thinking of buying? Hazan writes with enormous authority and clarity based on his personal experiences of tasting; on his indefatigable research while traveling the Italian countryside, sampling local wines, and talking to vintners; and on his experience in teaching Americans all about Italian wines in the classes he and his wife, Marcella, have conducted for the past seven years (1982) at their cooking school in Bologna. At the heart of his boo71. SEK 150

51110. Heinen, W: Rheinpfalz, Gesamtwerk deutscher wein. 1980. obd m sk omsl. 260s. 29. SEK 175

51111. Hellenthals, K. A: Hülfsbuch für weinbesitzer und weinhändler oder der vollkommene Weinkellermeister, enthaltend eine Belehrung, wie man den Most, sowie man ihn von der Presse erhält, bahandeln muß, um aus demselben guten, edlen und haltbaren Wein zu erhalten. Nebst allen nöthigen Kenntnissen ... Nach eigener Prüfung und den berühmtesten Schriftstellern ... verfaßt von J.K. Lübeck. 1822. 298 s. + 13 s. anteckningar. Nött pappersband. 152. SEK 2500

51112. Hindholm, G & Laursen, K: Amerikansk vin. En plads i solen. 1992. 96 s. Trådhäftad med styvt tryckt pappersomslag. 232R. SEK 60

51113. Hochrain,H: Lexikon des Deutschen Weins. 1981. 192 s. Originalhäfte. NR265. SEK 100

51114. Holmström, J: Vinprovning. 1997. Förlagets illustrerade laminatband.. 144. SEK 150

51115. Hornickel, E: Die weine der alpen. 1980. Obd m sk omsl. 245, (2) s. 24. SEK 300

51116. Hornickels weinbibliothek 2. Die sorten. 1979. 159s. originalhäfte. NR261. SEK SEK 50

51117. Hornickels weinbibliothek 3. Die Lagen. 1979. 254s.. 136. SEK 50

51118. Hornickels weinbibliothek 4. Der Keller. 1979. 188, (4) s. Originalhäfte.. Ett av exemplaren saknar de första 16 sidorna. NR272. SEK 50

51119. Hornickels weinbibliothek 5. Die Reisen. 1979. 206, (2) s. Originalhäfte. 3 ex. NR273. SEK 50

51120. Hugh Johnsons Pocket Wine Book. London, 1979. 143, (1) s. Originalband. NR259. SEK 40

51121. Hugh Johnsons Pocket Wine Book. London, 1981. 154, (2) s. Originalband med skyddsomslag. NR270. SEK 40

51122. Hugh Johnsons Pocket Wine Book. London, 1982. 175, (1) s. Originalband med skyddsomslag. NR258. SEK 40

51123. Hugh Johnsons Pocket Wine Book. London, 1983. 175, (1) s. Originalband med skyddsomslag. NR266. SEK 40

51124. Hugh Johnsons Pocket Wine Book. London, 1984. 175, (1) s. Originalband med skyddsomslag. NR260. SEK 40

51125. Hugh Johnsons Pocket Wine Book. London, 1985. 182, (2) s. Originalband med skyddsomslag. Något nött. NR271. SEK 40

51126. Hugh Johnsons Pocket Wine Book. London, 1987. 189, (3) s. Originalband med skyddsomslag.. 10th anniversary edition. NR262. SEK 40

51127. Hugh Johnsons Pocket Wine Book. London, 1988. 191, (1) s. Originalband med skyddsomslag. NR267. SEK 40

51128. Hurley, J: Wine for game and fish. The Sporting Wife's Wine Companion 1986. Originalklotband med tryckt illustrerat skyddsomslag. 128 s. 65. SEK 150

51129. Huyn, Hans Graf. Das Tiroler Weinbuch. Ein Führer durch den schönsten Weingarten Europas. 1980. 270, (2) s. Originalhäfte. NR274.SEK 75

51130. Hvelplund, F: Chateau de Seguin. 1985 - 1995. 1995. 80 s. Förlagets klotband. 230R. SEK 150

51131. I Pommery's Källare. Korrespondens till HVAR 8 DAG. Tidningsurklipp i plastficka. NR246. SEK 50

51132. Jack & Charlie's “Twenty-One” Wine list. 1959. Originalklotband med skyddsplast i en papperskassett. 151. SEK 75

51133. Jefford, A: Champagne. 1991. obd m sk omsl. 95, (1) s. 2 ex. 133. SEK 100

51134. Johnson, H. Der Große Weinatlas. Die Weine Und Spirituosen Der Welt 1972. obd m sk omsl. 271 s. 27. SEK 200

51135. Johnson, H. The world atlas of wine. 1985. A Complete Guide to the Wines & Spirits of the World. London 1971. (Mitchell Beazley Limited). 4to. Richly illustr. in bl. and wh. and colour. Publ. decor. cloth with dustwrapper . 320 s. 26. SEK 300

51136. Johnson, H: Pocket Wine Book 1988. 1987. Förlagets klotband med skyddsomslag. 191. SEK 40

51137. Johnson, H: The world atlas of wine, Coloured maps of wine producing area, coloured diagrams of wine production methods, wine labels, coloured photos and B&W photos make this an eceptionally well-illustrated reference to wine and spirits completely revised edition. 1971. Obd m sk omsl. 288 s. 35. SEK 150

51138. Johnson, H: Världens viner, Frankrike. 1986. Förlagets illustrerade laminatband. 103s83. SEK 150

51139. Johnson, H: Världens viner. Den nya stora uppslagsboken om viner och vinframställning, vingårdar och vinmakare. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1985. 544s. Förlagets klotband med skyddsomslag.Illustrerad med teckningar av Paul Hogarth.. 23. SEK 200

51140. Johnson,H: Vin genom tiderna. 1990. 480s. Obd. Ill. 9. SEK 300

51141. Johnson,H: Wine companion. The new encyclopaedia of wines vineyards and winemakers. Ldn 1984. Obd. Ill. 544s. Directory of 40,000 of the world's wines with profuse illustrations by Paul Hogarth, coloured maps / grape illustrations; comprehensive index6. SEK 250

51142. Joseph, R: Good wine Guide. 2002. 415 s. Limhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. 183. SEK 50

51143. Kench,J: The complete book of South African wine. Cape Town 1983. Obd. Ill. 352s. 2 ex. Over 700 colour photos. Maps of the 16 wine districts, wine labels, diagrams. Wine assessments; only a half dozen recipes for wine-based drinks. This is probably the most comprehensive book on all aspects of wine and wine-making in South Africa5. 450

51144. Knoll, R: Das Weinbuch der Rekorde. 1991. Limhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. 144 s.87. SEK 150

51145. Knoll, R: Riesling. 1990. Limhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. 63 s.88. SEK 60

51146. Kongl. Maj:ts Nådiga Förordning, angående upphörande inom församlingarna af så kallade vinören eller vinpenningar; gifven stockholms slott den 1 juni 1883. 1 s. 209. SEK 75

51147. Kongl. Maj:ts Nådiga Kungörelse, angående instållandet af förbudet emot införsel af arrac och win. 1818. 4 s. 192. SEK 150

51148. Kongl. Maj:ts Resolution angående den studerande ungdomen wid academier, gymnasier och scholar, och at det som stå under enskylt information, eij må borga hwarjehanda drycker eller waror utom deras informatorers wilja och wetskap. 1725. 4 s. 194. 650

51149. Kramer, M: Vettigt om vin. 1991. 196 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. 234R. SEK 60

51150. Kressmann, Edouard. Vinets underbara värld. 1969. 271 s. Originalband med nött och delvis trasigt skyddsomslag. NR300. SEK 200

51151. Kronvall, Folke. Vinet, dess ursprung och egenskaper samt några råd angående dess servering och förvaring. 1931. Originalhäfte. NR296. SEK 100

51152. L'aventure Étonnante de don quichotte et du vrai Moulin-a-vent traduit fidelement d'un manuscrit espagnol trouve au pays beaujolais et sans nom d'auteur par Georges Rozet et mise en images par Line Touchet. 1946. (16) s. Klammerhäftad med styvt tryckt pappersomslag. Omslaget med några små revor. NR251. SEK 1350

51153. Lafforgue,G: Le vignoble Girondin. Vignobles de fins vins & eaux-de-vie de France, tome 1" - Inhalt: Le milieu. - Les facteurs de la qualité. - L'ancienneté du vignoble. - Culture de la vigne et son évolution. - Vendanges et vinification historique. - Les principales crises viticoles. - Les vins de Bordeaux. - De la variabilité des produits de la vigne. Préface et Introduction de M.J.Capus.Avant-propos par M.Georges Chappaz.18 illustrations.24 Héliogravures en hors-texte.Cartes Géologique et vinicole de la Gironde en 12 couleurs , 18 ill samt 24 heliogravyrer + kol karta. 318s. Paris L Larmat 1947. 25 des 180 ex. numérotés sur beau vélin Roto-Aussedat. Oskuret ex. 94.SEK 3500

51154. Lafon,R: La culture de la vigne dans l'Arrondissement de Barbezieux et dans le vignoble Charentais. 2:e ed. Paris 1913. 185s. Ill. Inb.93. SEK 1500

51155. Lagrange, André. Musée du vin de bourgogne a beaune. Salles des travaux de la vigne et du vin et des Métiers Auxiliaires Catalogue. 1984. 75, (2) s. + XII planscher. Limhäftad med styvt tryckt pappersomslag. NR247. SEK 125

51156. Lambert-Gócs, M: The wines of Greece. The Wines of Greece is a comprehensive and fascinating account of the local wines, grape varieties, vineyards, producers and traditional wine - making methods of Greece, from the furthest -flung islands to the most remote parts of the mainland - wine-lovers will find here all the information they need to track down the quality Greek wines being produced today. 1990. Limhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. 308 s. 79. SEK 150

51157. Langenbach, A. German Wines and vines. 1962. 190 s. ngt nött klotband. NR308. SEK 100

51158. Langenbach, Alfred. The wines of germany. 1951. 168 s. + 1 karta. Förfdedikation. Grönt klotband. NR314. SEK 350

51159. Lanner,I: Sätt, at bereda win och cider, af swenska frugter och bär til allmänhetens tienst framgifwit af J. L. Stockholm, tryckt hos Henr. Fougt, 1772. Stora Nygatan, huset n:o 104. 14 s. Tagen ur band. fläckig och nött. 210. SEK 950

51160. Larmat, L: Atlas de la france vinicole. les vins de bordeaux. trådhäftad. ingen kollationering. 102. SEK 650

51161. Larsson, H: Vin & Mat. 2003. 208 s. Förlagets ryggklot med illustrerad pärm. 221R. SEK 125

51162. Larsson, L. Vinodling under glas. Praktiska råd och anvisningar till vinrankans odling under glas, samt till uppförande av därtill lämpliga växthus. 1917. 91, (1) s. Nött halvklotband. NR302. SEK SEK 125

51163. Larsson, P: Franken strövtåg i tusenårigt vinland. 1992. 64 s. Förlagets gröna klotband med illustrerat skyddsomslag. 188. SEK 100

51164. Layton, T.A: Wines and chateaux of the Loire.. 1 double-page regional map, approx 35 b&w photographs, and index. We are invited to accompany the author as he travels along the Loire from source to mouth, visiting places of interest and sampling the wines. He has illuminating and often caustic comments to make on the cuisine, some 'haute' and some not, offered to him on his way, and devotes a hilarious chapter to his experiences at a great wine festival 1967 Obd m sk omsl. 225 s. 51. SEK 250

51165. Layton,T.A: Winecraft. The encyclopedia of wines & Spirits. 2nd ed. Ldn 1955. 2 vol. Obd. 294s. 2 ex. 59. SEK 150

51166. Le Guide, ou conducteur de l'etranger a bordeaux. Avec ou sans le lpan de bordeaux, orné de plusieurs gravures. Rédigé par M. ******. Resebeskrivning över området Bordeaux. Med s. 45 - 69 specifikt om vin. Trådhäftad med tryckt nött pappersomslag. Tryckt i bordeaux 1825. 324 s. 12 planscher. 213. SEK 13750

51167. Léglise, M: Dossier-guide pour l'apprentissage de la degustation. Klammerhäftad. 23 s. 22 st ex. 85. SEK 75

51168. Léglise, M: Wie lernt man degustieren? ein wegweiser für die praxis. 1985. 23 s. Klammerhäftad. 204. SEK 75

51169. Leitfaden für eine erfolgreiche Weinprobe. Leicht verständlich geschrieben mit vielen informationen für die Praxis. 1981. 48 s. Trådhäftad med styvt tryckt pappersomslag. NR236. SEK 75

51170. Lemay, M: Bergerac et ses Vins. Bordeaux. Editions Feret. 1994., obd. 506, (3) s. 146. SEK 950

51171. Les grands vins de Bordeaux. Bordeaux Soc. annuaire, 1968. trådhäftad. 268 s. 101. SEK 500

51172. Les grands vins de Bordeaux. Bordeaux Soc. annuaire, frontis, photos, illus, color maps, text in English and French 1964. trådhäftad. 248 s. 95. SEK 500

51173. Les grands vins de Bordeaux. Bordeaux Soc. annuaire, frontis, photos, illus, color maps, text in English and French 1962. trådhäftad. 219 s. 96. SEK 500

51174. Leufvenmark,J.D: Handbok i förädling, förskärning och tillverkning af viner och spirituosa. I-II. Med litograferade figurer. XVI,272,3 pl. + 4,172s. Nött samtida hfrbd. 2 ex. 158. SEK 1000

51175. Leuhausen,W.R: Anteckningar om Vinrankors Skötsel. 1834. 64,2s+4 pl. Inb med häftesomslagen. 182. SEK 3500

51176. Lichine,A: Alexis Lichine's Encyclopedia of Wines & Spirits. 6th ed. 1985. XVI+736 sidor. Häftad med originalomslag. 2 ex. 3. SEK 250

51177. Lindegaard,P: Om viinstokkens Dyrkning saavel i Drivekasser som i frie luft i Danmark. Trådhäftad med tejpat gråpappersomslag. Inlagan fuktskadad. 1826. 8,67s. 171. SEK 650

51178. Loftus, S. Puligny-Montrachet, journal of a village in burgundy. 'In this enchanting journal, wine merchant and writer Simon Loftus explores the mystery of how seven and a half impoverished soil in France became the most precious corner of agricultural land in the world, producing the greatest of all white wines: Puligny-Montrachet. Loftus immerses us first in the village's colorful history, then takes us behind the shuttered windows of this sleepy village of five hundred inhabitants to hear the butcher, the bookbinder, the merchants, and the vignerons themselves speak poignantly of the changes the wine trade has brought. With skill and grace, Loftus shows us how all the natural elements of soil, sun and rain converge to create the perfect environment for the vineyards, and how human hands transform the grapes into the final treasured product. Like a splendid glass of the wine itself, Puligny-Montrachet is a book to be savored and cherished for the memory it leaves imprinted on the senses 1992. Obd m sk omsl.39. SEK 200

51179. Luhmann, E: Die Fabrikation der moussierenden Getränke. Praktische Anleitung zur Fabrikation aller moussierenden Wässer, Limonaden, Weine etc. und gründliche Beschreibung der hiezu nötigen Apparate. 5., neu bearb. u. erw. Auflage des in erster Auflage von Oskar Meitz verfaßten Werkes. (= Chemisch - technische Bibliothek, Bd. 84). 1907. 248 s. Trådhäftad med tryckt pappersomslag198. SEK 450

51180. Macon et sa Région. Automobile-Club de Bourgogne section Mâconnaise. Guide Touristique. 36, + 1 utvikningsbar karta samt annonssidor. Klammerhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag.. NR250. SEK SEK 100

51181. Macquitty,J: Champagne and sparkling wines. Ldn 1986. Obd. 160s. 2 ex. 67. SEK 75

51182. Manessis, Nico: The Greek wine Guide 1996. 222 s. Trådhäftad med styvt tryckt pappersomslag. 225R. SEK 60

51183. Mansfield, L: Recipes from the Vineyards of Northern California Main courses. 1999. Limhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. 121 s. 108. SEK 100

51184. Mario, T: Playboy's host & bar book. 1971. 339, (5) s. Förlagets illustrerade laminatband med skyddsomslag. 228R. SEK 150

51185. Massel, A: Applied wine chemistry and technology. 1969. obd m sk omsl. 288, xxivs.76. SEK 350

51186. Minneskrift på franska över Jean-Marie Calvet 1789-1873. 18 s. Klammerhäftad med styvt tryckt pappersomslag. 206. SEK 75

51187. Mölstad, M & Frithiofsson, B. En värld av vin. Vin skolan. 1996. 240 s. Förlagets vinröda klotband med skyddsomslag. 226R. SEK 150

51188. Mölstad, M: En värld av vin. 1994. obd m sk omsl. 942 s. 1 R ex. 233R. SEK 150

51189. Mölstad, M: En värld av vin. 1995. obd m sk omsl. 942 s. 3 ex. 115. SEK 150

51190. Mölstad, M: En värld av vin. 1997. obd m sk omsl. 943 s.137. SEK 150

51191. Monnier, J & Joly, P: Les Vins mets et alcools des pays de la Loire. portraits Œnologiques132. SEK 300

51192. Moog,H: Einführung in die rebsortenkunde. Stuttgart 1957. 93 s. Originalhäfte. NR288. SEK 450

51193. Moreau-Berillon,C: Au pays du champagne. Le vignoble - le vin. Reims: Librairie L. Michaud (1924) 1925. 6,VI,2,471,1s. Bibliofilutgåva nr 63/125. Le vignoble, le vin”. Historique de la vigne et du vin de Champagne ; le vigneron ; le Champagne et la guerre ; le vignoble ; la vigne ; le vin. Ouvrage rare, envoi de l'éditeur. Préface de Léon Bourgeois. Fortes mouillures sur les 6 dernières pages. Nb illustrations n&b in texte dont un portrait de l'auteur en frontispice. Vackert halvfranskt band med övre guldsnitt samt medbundna häftesomslag.Med tillskrift till Torsten Segerstråle från “Bertrand” 1939 NR326. SEK 12500

51194. Muir, A. (ed). How to choose and enjoy wine. 1953. 160 s. Ngt nött klotband. NR295. SEK SEK 150

51195. Nessler,J Kemisk-teknisk handbok för Vinhandlare och vin fabrikanter, innehållande ett urval af nyaste metoder för viners behandling samt botemedel mot deras sjukdomar. 1872. 4,104,4s. med 8 fig i texten. Ohft Öfversatt af J.D.Leufvenmark. 165. SEK 1850

51196. Nordeholm Westman, Olaus. Dissertatio historico-chemica, de prima vinorum origine casuali, præside domino Joh. Gotschalk Wallerio. 1760. 12 s. Tagen ur band.. NR249. SEK SEK 2750

51197. Nordli, K: Snedsteg i europas vingårdar. 1992. Obd m sk omsl. 174, (1) s. 37. SEK 100

51198. Nordli,K: Af en inländsk drufwa. Svenska bär- och fruktviner. 1991. 213s. Ill. Obd. 145. SEK 100

51199. O'Strit,H: Champagne - festens og det söde letsinds vin. 1964. 39, (1) s. Originalhäfte. NR298. SEK SEK 80

51200. O'Strit,H: Fra druerne på marken til flaskens skönne vin. Indtryck fra en rejse i Gironde og Charante under vinhösten i oktober 1951. . 32s143. SEK 100

51201. O'Strit,H: Fra druerne på marken til flaskens skönne vin. Indtryck fra en rejse i Gironde og Charante under vinhösten i oktober 1951. 1952. 32 s. Trådhäftad med styvt tryckt pappersomslag.2:a upplagan. NR239. SEK SEK 80

51202. Olaf-Hansen,E: Drick vin Lev bättre Lev längre. 1986. 154s. 56. SEK 60

51203. Olaf-Hansen,E: Vin, mad & evig kaerlighet. 1988. 156s.57. SEK 60

51204. Olney,R: Yquem. Paris 1985. Bibliofilutgåva i skinnband med helt guldsnitt i kassett. Nr 163/175 ex. Rikt färgillustrerad. 167s. obd. 100. SEK 8500

51205. Orizet,L: Vinboken. All världens viner. Ill... 4 ex. I samarbete med Bibiane Bell, Alexandre Dorozynski, Daniel Martin och Claude Proust. Recept av Madeleine Othenin-Girard. Stockholm 1979. 316 (1) sidor. Förlagsband med skyddsomslag. 4:o Skildrar vinets ursprung och historia, innehåller 50 recept på hur vin och mat kan kombineras.10. SEK 100

51206. Ossendorf,K: 6000 års vinavl i Egypten. 1986. 64s. Ill. 6 ex. 64. SEK 150

51207. østeraa i Aalborg. Vinhandlerens gade. 1947. 42s. Numr utg. Trådhäftad med styvt pappersomslag. 172. SEK 200

51208. Peppercorn, D: Wines of Bordeaux. 2002. 216 s. Laminatband med illustrerat skyddsomslag. 187. SEK 150

51209. Perry,E: Corkscrews and bottle openers. Bucks u.å. 32s. Ill. Klammerhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. 175. SEK 75

51210. Peter Bourgogne [Helge Wandel]. Et godt glas vin. 1935. 87, (1) s. Originalhäfte. NR303. SEK 100

51211. Pfaff, Franz: Taschenbuch der rebsorten. Fachverlag Dr Fraund, Limhäftad. 381, (8)s.74. SEK 350

51212. Pharos: Schweizer weinatlas. Mit einem Geleitwort von alt Ständerat E. Dietschi und 152 Ausschnitten der Landeskarte 1:50'000 mit freundlicher Reproduktionsbewilligung der Eidg. Mit 35 Abb.und 159 Karten-Ausschnitten. W. Eggenberger, M. Fürstenberger, H. Reutlinger, E. Schwabe, 1982. Laminatband. 240 s. 34. SEK 350

51213. Philippe Bacon Philippe. Vivre la Vigne. Du ghetto de francfort a mouton rothschild 1744 - 1981. 1981. 225, (6) s. originalhäfte. NR323. SEK 100

51214. Poupon, Pierre & Forgeot, Pierre. The wines of Burgundy. seventh Edition. 1983. 231, (1) s. NR291. SEK 100

51215. Priewe, J: Wein die kleine schule. 2000. 96 s. okbd m sk omsl. 186. SEK 100

51216. Priewe, J: Wein die praktische schule. Förlagets laminatband med skyddsomslag. 190. SEK 100

51217. Priewe, J: Wein. Die neue grosse schule. 2002. 256 s. obd m sk omsl. 131. SEK 100

51218. Priewe, J: Wein. Die neue welt. 2001. 169 s. obd m sk omsl. 130. SEK 100

51219. Publication, angående visitationer, som af uppfinnings=Wennerne hos wederbörande komma at förrättas. 1732. 4 s. 195. 350

51220. Quimme, Petter. The signet book of american wine. Third edition. 1980. 324 s. Originalhäfte. Lätt nött. NR264. SEK 60

51221. Quittanson,C: Initiation a la connaissance des vins: La Bourgogne. 28s. Paris 1982.12. SEK 60

51222. Radford, J. The new spain. 1999. Obd m sk omsl. 224 s. 22. SEK 250

51223. Rasch,J: Das weinbuch. Nachdruck der ausgabe um 1580. Harenberg 1981. 147s.140. SEK 100

51224. Ray, C: Bollinger. Tradition of a Champagne Family. 1971. 219 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. 218R. SEK 150

51225. Ray, C: The compleat imbiber 5. 1962. 206 s. 42. SEK 500

51226. Ray, C: The compleat imbiber 5. med skyddsomslag. 1962. 206 s. 41. SEK 500

51227. Ray, C: The compleat imbiber 6. 1963. nött originalklotband. 224. 44. SEK 500

51228. Ray, C: The compleat imbiber 6. med skyddsomslag. 1963. 224 s. 43. SEK 500

51229. Ray, C: The compleat imbiber 7. 1964. nött originalklotband. 224. 46. SEK 500

51230. Ray, C: The compleat imbiber 7. med skyddsomslag. 1964. 224. 45. SEK 500

51231. Ray, C: The compleat imbiber. 1957. A large collection edited by Cyril R ay, includes contributions by Betjeman, Nancy Mitford, Marjorie Allingham, Compton Mackenzie & Paul Jennings, among others. Includes plates of 'A Very Cautionary Tale' by T.Clarke, illustrations by F.Henrion & Jane Mackay, dr awings & color cover-picture by cartoonist Gerard Hoffnung Nött originalklotband. 256 s. 40. SEK 650

51232. Ray, C: The wines of Italy. With colour photographs by Ekhart van Houten and maps by Andrey Frew. Under 600 separate entries the author tells the story of the grapes, of the land that grows them and of the wine they yield. Many entries are from excellent but small local wineries. Illustrated with 16 color photos and 8 pages of maps 1966. Oklbd. 192, (8) s. 84. SEK 150

51233. Ray,C: Vintage tales. An anthology of wine and other intoxications. In this book Cyril Ray demonstrates afresh the easy, elegant style and relish for anecdote which were the hallmark of his enormously successful The Compleat Imbiber series. A varied and formidable list of contributors includes Margery Allingham, John le Carre, Duff Cooper, Miles Kington, Somerset Maugham, Robert Louis Stevenson, Evelyn Waugh and .Cyril Ray. Decorated throughout with vignettes, chapter headings and corner pieces. Ldn 1984. Obd. 368s. 2 ex. 54. SEK 150

51234. Read, J: Spain and Portugal. 1977. Limhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. 126 s. 89. SEK 100

51235. Read, Jan. Guide to the wines of Spain and Portugal. Great Britain 1977. 126 s. Originalhäfte. NR263. SEK 50

51236. Rheinberg, H: Die herstellung von schaumwein und Obstschaumwein. 2:e. Band. Dr. Max Jänecke Verlagsbuchhandlung. Leipzig 1913. 40, (4) s. klotband. 149. SEK 500

51237. Richter frich, Ö. Vinets lov. Förord av Axel Tegnér 1938. Em reklamskrift från Tegners vinhandel. Pappband. 48 s. 70. SEK 100

51238. Richter Frich, Ö: Boken om vinet. Översättning från norskan av E. Brusewitz. Litografier och teckningar av Kurt Jungstedt. Illustrerad 1929. trådhäftad med styvt tryckt pappersomslag. Inlagan lös. 144 s. 2 ex. 48. SEK 150

51239. Richter Frich, Ö: Boken om vinet. Översättning från norskan av E. Brusewitz. Litografier och teckningar av Kurt Jungstedt. Illustrerad 1929. trådhäftad med styvt tryckt pappersomslag. Inlagan lös. 144 s. Klotband med främre omslag medbundet. 48 b). SEK 150

51240. Richter Frich,Ö: Boken om vinet. Litografier och teckningar av Kurt Jungstedt. 1929. 144s. Ngt nött häfte.114. SEK 200

51241. Ridgway, J: En liten bok om Rött Vin. 1990. Laminatband. 60 s. 141. SEK 40

51242. Roberts,W,H: Den inhemske vinfabrikanten och hembryggaren : en fullständig, praktisk och lättfattlig afhandling att, medelst saccharometerns tillhjelp, tillwerka alla slags inhemska viner, jemte porter, öl och svagdricka. Fritt bearbetad fr. 5te engelska uppl. [af Georg Scheutz]. Stockholm, 1855 102 s. Halvklotband med marmorerat pärmpapper. Titelbladet saknas. 202. SEK 750

51243. Robinson, J: Tasting Pleasure. Confessions of a Wine Lover. 1997. Pocket. 342 s. 142. SEK 100

51244. Robinson,J: Druvor och viner. Guiden till världens olika druvsorter. 1988. Obd. Ill. 265s. . 111. SEK 300

51245. Robinson,J: Vintage timecharts. The Pedigree and Performance of Fine Wines to the Year 2000 1989. Obd. Ill. 176s. 13. SEK 350

51246. Robles,J.J: Cómo se hace y conserva el Vino natural. Tratado Práctico de Vinificación Moderna. Vinos Tintos, Blancos y Espumosos 21 figuras y varios cuadros en el texto ~ Tela editorial con títulos en plano de delante y lomo 1st ed. Barcelona 1911. 172s. Obd. 161. SEK 2750

51247. Rodier,C: Le clos de Vougeot. Histoire d'un grand vin “ le Clos de Vougeot “. Historique du domaine - Le château et ses dépendances - La vigne et le vin. Belle préface de Gaston Roupnel. Excellente monographie sur l'un des crus les plus fameux de Bourgogne, illustré de figures en noir dans le texte et de 35 planches h.-texte tirées en sépia. Preface de gaston rupnel. Dijon 1949. 177s. Ill Ouppskuret ex.105. SEK 1200

51248. Saintsbury, G. Notes on a cellar-book. 1920. 227, (1) s. Namnteckning på försättsbladet. Exlibris 'Aage Brusendorff et amici sui libellus'. Klotband. NR305. SEK 1650

51249. Saintsbury,G: Notes on a cellar-book. 1963. 231 s. Originalband. NR281. SEK 250

51250. Sandford,W: A few practical remarks on the medicinal effects of wine and spirits; with observations on the oeconomy of health. Worchester 1799. 2,X,152+erratablad 1s. Senare pappband. 159. SEK 12500

51251. Sauleda, J: vinas bodegas vinos. 1988. obd m sk omsl. 211 s. 103. SEK 80

51252. Schuldheis,W: Anteckningar om Vinskänks=Sociteten i Stockholm. 1898. 48s. Ohft. Med förf ded. 168. SEK 2500

51253. Schuster, M: Glädjens druvor. 1993. Laminatband. 140 s. 116. SEK 100

51254. Sebestyén, G: Das Große österreichische Weinlexikon. 1978. Obd m sk omsl. 291, (4) s. 33. SEK 300

51255. Seely, J: Great Bordeaux wines. Research by Christian Seely. Photographs by Charles Martin. Orig. cloth with dustwrapper. Illustr. 4to. London 1986.. Obd m sk omsl. 362 s. 32. SEK 350

51256. Seeman, V & Buchwald, G: Vinens Glæder. 1962. 84 s. Trådhäftad med styvt pappersomslag samt illustrerat skyddsomslag. 227R. SEK 175

51257. Simon, A. L. A concise encyclopædia of gastronomy. Section VIII. Wine beer cider spirits Liqueurs, Cocktails, Cups, Mixed drinks, Soft drinks, and mineral waters. 1948 third printing. 178 s. Ngt nött klotband. NR304. SEK 200

51258. Simon, A. L. A Wine Primer. 1950. 151 s. Originalband med nött och trasigt skyddsomslag. Bläckanteckningar på försättsbladet. NR294. SEK 200

51259. Simon, A. L. Det ædle vellevneds kunst. 1952. 143, (1) s. ngt nött ryggskinnband. NR307. SEK 200

51260. Simon, A. L. What about wine? 1953. 56 s. Originalband. NR285.SEK 250

51261. Simon, A. L. Wine and spirits the connoisseur's textbook. 1961. 194, (16) s. Klotband med skyddsomslag. NR320. SEK 250

51262. Simon, A. L. Wines of the World. Switzerland, Loire, Yugoslavia, Italy, Rhône, Madeira, California, Brandy. Published by The Wine and Food Society , London , 1949, 1950, 1950. , eight 16 page volumes each with map as frontispiece. I en ngt nött papperskassett. NR324. SEK 750

51263. Simon,A.L: A Wine primer. A classic textbook for beginners on how to buy, keep and serve wine Ldn 1950. 152s. Obd. 58. SEK 150

51264. Simon,A.L: A Wine primer. Ldn 1952. 152s. Obd. Namnteckning på försättsbladet. NR282. SEK 125

51265. Simon,A.L: Madeira. Wine, cakes & Sauce. Ldn 1933. Obd. 153s. 62. SEK 350

51266. Simon,A.L: Madeira. Wine, cakes & Sauce. Ldn 1933. Obd. 153s. Förf dedikation. 61. SEK 750

51267. Simon,A.L: The supply, care & sale of wine. a book of reference for wine merchants. A comprehensive reference book for wine merchants, this contains useful information on wines from around the world, including fortified and sparkling wines 1923. 208s. Obd. m sk omsl. 60. SEK 850

51268. Simon,A.L: Vintagewise. A postscript to Saintsbury's “Notes on a cellar book”. Ldn 1949. 174s. contents include: Best Vintages; Port; madeira; Claret; Champagne; Hocks and Moselles; White Wines of France and much more. Originalband med skyddsomslag. NR278. SEK 250

51269. Sonesson,N: Svenskt vin af svensk frukt. Utförlig handledning vid beredning af frukt- och bärviner. 1912. 100 s. med 21 ill. Originalband. Omslaget lätt nött och ngt solkigt. NR284. SEK 100

51270. Spurrier,S/Dovaz,M: Vinkurs för vinprovare. 1985. Obd. Ill. 224s. 134. SEK 100

51271. Steurer,R: Welcher Wein zu welchem Essen. 1983. Obd. 175 s. Originalband med skyddsomslag. NR292. SEK 125

51272. Stevenson, Tom: Vin. Uppslagsboken över Världens Viner. 1989. 479 s. Förlagets klotband. 215R. SEK 250

51273. Stigell, L: Sällsamt om vin. 1999. obd. 252, (2) s. 117. SEK 80

51274. Stigell, L: Vin ordbok. 2000. obd. 236, (1) s. 118. SEK 80

51275. Sundberg,T: Förfalskade viner och äkta. 1918. 24s. + tabeller. Klammerhäftad. 174. SEK 125

51276. Sutcliffe,S: A celebration of Champagne. The book is beautifully illustrated with specially commissioned photographs showing life and work of the Champagne region, the famous vineyards, producers and buildings and the enjoyment of champagne. The maps, to the most rigorous cartographic standards, are the most detailed ever drawn of the Champagne vineyards. 28x23.5cm approx, 224pp, hardback with dustjacket. 1988..4. SEK 300

51277. Sutcliffe's Serena. The Wines of Bordeaux. 1987. 144 s. Originalhäfte med skyddsomslag. NR269. SEK 75

51278. Sutcliffe's Serena. The Wines of Burgundy. 1987. 144 s. Originalhäfte med skyddsomslag. 4 ex. NR268. SEK 75

51279. Svensson, Haakon. Fransk Vin. 1956. 143 s. Något nött originalband med skyddsomslag. NR297. SEK 75

51280. Svensson, Haakon: Vin og Brennevin. 1953. 308, (1) s. 216R. SEK 150

51281. Swedberg,S: Italiens vinareal - Ett geografiskt problem. Särtryck 1962. Ded. 32s. Ill. 176. SEK 100

51282. Swedberg,S: Mosel - världens nordligaste vindistrikt. Särtryck 1954- Ded. 22s. Ill. Klammerhäftad, fuktskadad i övre marginalen. 180. SEK 100

51283. Systembolagets kartbok över vinområden. 1989. 77 s. Förlagets klotband. 219R. SEK 60

51284. Temming, Rolf L. Weinchronik. 1986. 149, (2) s. Limhäftad med styvt tryckt pappersomslag. NR252. SEK 75

51285. Ters, D: Moulis listrac. In this entertaining and authoritative book, Didier Ters provides a welcome guide to two little-know communes, both producing fine wines, and both typical of the best of French rural live. They may contain no 'crus classes' but , as Ters shows, they nevertheless offer many good wines, represetng a level of quality that deserves recognition. This book provides you with an understanding of the feel of the soil, the climate, the people and the history of the area. 1990. obd m sk omsl. 190 s. 86. SEK 250

51286. The vine manual; or instructions for the cultivation of the grape vine in the stove, vinery, and greenhouse, also on walls and trellises in the open air, and in pots. Third edition. 139 s. Förlagets klotband. Inre falserna nötta. 203. SEK 2250

51287. The wine industry in the federal republic of germany. 1979. 133, (1) s. Trådhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. 193. SEK 100

51288. Thölen, L: The Skål Book succulent suggestions for the gentleman chef with swedish and international recipes. 1965. 95, (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. samt i en skyddskassett. 229R. SEK 100

51289. Thölén, Lennart. Konsten att dricka. Nöjsamt och nyttigt att veta om vin och andra drycker. 1968 s. 105, (1) s. Originalband med skyddsomslag. NR315. SEK 75

51290. Thölén, Lennart. Park Avenue Hotels Skriftserie: 2. Röda Viner. 1962. 11, (1) s. Klammerhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. NR243. SEK 40

51291. Thölén, Lennart. Park Avenue Hotels Skriftserie: 3. Vita Viner. 1962. 11, (1) s. Klammerhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. NR242. SEK 40

51292. Thölén, Lennart. Park Avenue Hotels Skriftserie: 4. Sherry, Portvin, Madeira. 1962. 11, (1) s. Klammerhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. NR244. SEK 40

51293. Thölén, Lennart. Park Avenue Hotels Skriftserie: 5. Champagne och övriga mousserande viner. 1962. 11, (1) s. Klammerhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. NR245. SEK 40

51294. Thölén, Lennart. Park Avenue Hotels Skriftserie: 6. Vinlexikon. 1962. 14, (1) s. Klammerhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. Skoavtryck på bakre omslag. NR241. SEK 40

51295. Thölén,L: Ars Bibendi. Nöjsamt och nyttigt att veta om drickandets ädla konst. 1967. Obd. 107s. Med förf ded. 110. SEK 100

51296. Thölen,L: Mosel, vinet och floden. 1962. 93s. Ill. Obd. Med förf ded. 20. SEK 150

51297. Thölén. Lennart. Tyska Viner. 1963. 140, (1) s. Originalband med skyddsomslag. Ngt nött. NR275. SEK 85

51298. Todd,W,J: A handbook of wine. How to buy, serve, store and drink it. London 1922. 103 s. + kolorerad karta. Introduction, Table wines from the different regions, Other wines, Notes on Brandy with a vintage chart from 1870-1904, vintage chart for Port from 1870-1901, vintage charts also for Claret, Burgundy, Champagne and Sherry. Lists of leading producers. Glossary. Illustrations of drinking glasses, corkscrews etc Originalband. NR283. SEK 250

51299. Torstenson, L: Att tillverka Vin. från plantering till buteljering. 1997. 166 s. obd m sk omsl. 127. SEK 225

51300. Torstenson, L: Vinprovningens abc. 200. obd m sk omsl. 215 s. 119. SEK 175

51301. Troost: Technologie des weines. 1972. obd m sk omsl. 931, (10) s. 123. SEK 900

51302. Vandyke Price, P: Guide to the wines of Bordeaux. 1978. Limhäftad med styvt tryckt illustrerat pappersomslag. 121 s. 90. SEK 60

51303. Vandyke Price, P: Wines of the Graves. The Graves region of SW France is referred to as the 'cradle of claret'. Yet how many lovers of Bordeaux wines know of its enormous range of wines and extraordinary history? Describes the vineyards, wines and the colorful history of the region. The author expertly guides travelers to some of the most intriguing places to visit in pursuit of the origins of Bordeaux, and introduces some of the extraordinary characters associated with the region. But while the roots of Graves are firmly embedded in history, its present is equally important. Great estates have now been built which have made the Graves today an exciting and progressive wine region 1988. obd m sk omsl. 388 s. 81. SEK 350

51304. Våra varor. Särtryck ur systembolagets försäljningshandbok. C:a 1980. 64s. Klammerhäftad med styvt tryckt pappersomslag. 181.SEK 40

51305. Veronelli, Luigi. The wines of Italy. 326, (1) s. + 83 st inklistrade etiketter. Blått klotband med ngt nött och solkigt skyddsomslag. NR309. SEK SEK 700

51306. Vevey. Livret officiel de la fête des Vignerons se célébrant à Vevey. 1927. 118s. Ill. Ngt vinskadat. 162. SEK 750

51307. Vieira,A. Madeira wine. Obd m sk omsl. 143 s. 28. SEK 250

51308. Vin Gazetten. Nr. 1. Årg. 1. 1939. 12 s. Klammerhäftad. 207. SEK 250

51309. vinälskarens anteckningsbok. 1999. 23 s. + otaliga protokoll för vinprovning. 129. SEK 100

51310. Watney,B.M/Babbidge,H.D: Corkscrews for collectors. 1983. Obd. Ill. 160s.16. SEK 400

51311. Waugh, Alec. Merchants of Wine. 1957. 135 s. originalband med ngt nött skyddsomslag. NR319. SEK 125

51312. Wieselgren, O. Vinet. 1953. 170, (1) s. Ryggklotband. NR312. SEK 85

51313. Wieselgren, O: Vinet. 1953. Obd m sk omsl. 185, (1) s. 47. SEK 75

51314. Wikland,S: På butelj och fat. 1960. andra upplagan. Obd m sk omsl. 2169, (11) s. 2 ex.125. SEK 100

51315. Wikland,S: Vad är Vad på butelj och fat. 1949. Obd. 268s. Ill. 112. SEK 100

51316. Wingårdh,M: Svenskt vinlexikon. 1952. 133, (2) s. Med förf ded. Originalhäfte. ngt nött. NR279. SEK 350

51317. Wingårdh,M: Svenskt vinlexikon. 1952. 133s. häftad. 121a). SEK 125

51318. Wingårdh,M: Svenskt vinlexikon. 1952. 133s. oklbd. 121b). SEK 150

51319. Woutaz, Fernand. Comment reconnaître 30 bons vins. Frankrike, 1979. 96 s. originalhäfte. lätt nött. NR257. SEK 85

51320. Z: Vinboken. Innehållande beskrifning öfver de flesta kända vinsorter. En nyttig hjelpreda vid studiet af de olika vinerna. 1887. 104s. Nött häfte. 164. SEK 650

OBS! Beställ böcker från denna katalog genom att klicka här!